Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest droga awansu zawodowego dyrektora niepublicznej placówki oświatowej gdy nie posiada on żadnego stopnia?
Dyrektor placówki niepublicznej, który jest jednocześnie organem prowadzącym tę placówkę, nie podlega przepisom ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U.z 2014r. poz.191), ponieważ nie pozostaje w stosunku pracy w prowadzonej przez siebie placówce niepublicznej. Na ogół nie jest możliwe, aby jednocześnie być nauczycielem zatrudnionym zgodnie z przepisem art.10 ustawy Karta Nauczyciela ( na podstawie umowy o pracę lub mianowania) i organem prowadzącym placówkę. Nauczyciel taki byłby sam dla siebie pracodawcą, a na takie rozwiązanie przepisy tej ustawy nie pozwalają. Osoba fizyczna prowadząca w ramach działalności gospodarczej placówkę nie pozostaje w stosunku pracy w prowadzonej przez siebie placówce.
A zatem w stosunku do dyrektora placówki niepublicznej będącego jednocześnie organem prowadzącym nie ma możliwości stosowania regulacji dotyczących awansu zawodowego, a on sam nie jest uprawniony do ubiegania się o nadanie stopnia awansu zawodowego.
Nauczyciel zatrudniony na stanowisku dyrektora placówki niepublicznej ( zgodnie z przepisem art.10 ustawy Karta Nauczyciela) może ubiegać się o nadanie stopnia nauczyciela dyplomowanego. Jak wynika z art. 9e ust.1 tej ustawy, o nadanie kolejnego stopnia awansu zawodowego ubiegać się może dyrektor placówki, który posiada stopień nauczyciela mianowanego, po uprzednim spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Dyrektora placówki nie obowiązuje odbywanie stażu ( okres zatrudnienia na tym stanowisku jest równoważny z okresem stażu).
Jak wynika z powyższego dyrektor placówki niepublicznej, który nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego nie może awansować.
Z uwagi na złożony charakter awansu zawodowego w placówkach niepublicznych, w każdej indywidualnej sprawie o zajęcie stanowiska (rozstrzygnięcie) należy zwracać się do upoważnionego organu, którym zgodnie z przepisami art.9h ust.1 ustawy Karta Nauczyciela jest organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jeśli powołam do komisji dla ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego: 1.dyrektor 2. opiekun stażu jednocześnie jest dyrektorem przedszkola 3.nauczyciel kontraktowy(brak mianowanych) to jest to prawidłowo powołana komisja? Czy raczej zaprosić np. metodyka z zewnątrz albo powiadomić kuratorium? Kolejne pytanie dotyczy komisji na nauczyciela mianowanego: 1. dyrektor 2. opiekun stażu, który jest dyrektorem 3. obserwator z kuratorium czy/lub metodyk z listy MEN? Zaznaczę, że jesteśmy placówką publiczną niesamorządową, gdzie kuratorium traktuje nas jako publiczne przedszkole.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 1 września 2022 r jest zatrudniona w szkole podstawowej ogólnodostępnej na stanowisku wychowawcy świetlicy w pełnym wymiarze godzin (26/26). Wcześniej, tj. w 1985 r. ukończyła studium pedagogiczne (posiada świadectwo ukończenia) zorganizowane przez Oddział Doskonalenia Nauczycieli, na podstawie Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 22 maja 1981 r. w sprawie zasad uzyskiwania kwalifikacji pedagogicznych przez czynnych nauczycieli szkół podstawowych i placówek oświatowo- wychowawczych, uzyskując tym samym kwalifikacje w rozumieniu art. 9, ust. 1 KN. Nauczycielka posiada także dyplom ukończenia studium kwalifikacyjnego z zakresu pedagogiki specjalnej, na podstawie którego uzyskała kwalifikacje do prowadzenia pracy w szkołach i placówkach kształcenia specjalnego dla dzieci upośledzonych umysłowo (podstawa prawna: zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 5 maja 1983 r. w sprawie utworzenia studium pedagogicznego w zakresie pedagogiki specjalnej). Na bazie ww. przygotowania nauczycielka była zatrudniona przez 7 lat i 9 miesięcy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym od dnia 4 września 1984 r. do 31 maja 1992 r. na stanowisku wychowawcy internatu, po czym wyjechała za granice i tam pracowała w innej branży. 30 czerwca 2022 r. dyrektor szkoły nadał nauczycielce stopień nauczyciela kontraktowego w oparciu pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy i mając na uwadze fakt, że nauczycielka uzyskała status nauczyciela mianowanego przed kwietniem 2000 r. (1992 r.), a miała wieloletnia przerwę w oświacie. Jak wygląda w takim przypadku awans zawodowy nauczycielki?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od dnia 1 września 2017 r. do dnia 23 października 2018 r. odbyła staż na stopień nauczyciela kontraktowego (w wymiarze 9 miesięcy z przedłużeniem za urlop macierzyński) Akt nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego uzyskała 11 stycznia 2019 r. Od września 2020 r. do sierpnia 2021 r. miała przerwę w zatrudnieniu. Od 1 września 2021 r. jest zatrudniona na czas nieokreślony. Kiedy, w jakim wymiarze i na jakich zasadach może rozpocząć staż na mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ma stopień nauczyciela kontraktowego od grudnia 2019r. Jak długi ma odbyć staż (od 1 września 2022) na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Poprawka do 2 pytania z 1.09.2016 r. Przepraszam, ale wkradł się błąd w zapisie:
Jest: "w ramach umowy następstwo"
Powinno być:"w ramach umowy na zastępstwo".
Proszę o wzięcie pod uwagę tej poprawki przy analizie 2 pytania. Dziękuję.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe