Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka najwyższa kwota może widnieć na fakturze za zakup wyposażenia placówki (kąciki dla dzieci, zabawki, gry) w przedszkolu niepublicznym?
Obowiązujące przepisy nie regulują wskazanego zagadnienia. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082), organ prowadzący zapewnia warunki działalności niepublicznego przedszkola. Jednocześnie żaden obowiązujący przepis nie określa limitu wydatków organu prowadzącego na wyposażenie przedszkola, a więc samodzielne decyzje w tym zakresie podejmuje organ prowadzący. W związku z tym organ prowadzący powinien ubiegać się o fakturę potwierdzającą zakup wyposażenia placówki w wysokości rzeczywiście poniesionych kosztów. Również w razie zakupu wyposażenia niestanowiącego środków trwałych z punktu widzenia wydatkowania dotacji nie obowiązują ograniczenia kwotowe (art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz. U. z 2020 r., poz. 2029).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakich zasadach przyjąć dziecko - cudzoziemca do przedszkola. Jesteśmy placówką prowadzoną przez stowarzyszenie- dotacja na przedszkole przekazywana jest z gminy. Czy należą nam się dodatkowe pieniądze w ramach subwencji oświatowej? Nadmieniam, że dziecko ma 6 lat, ale ze względów językowych został przyjęty do przedszkola i objęty rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Ponadto matka dziecka nie posiada żadnych dokumentów o legalnym przebywaniu w Polsce.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorką zespołu szkół. Do naszej szkoły zawitał inspektor PIP. Jakie w związku z tym mam obowiązki? Czy mam również jakieś konkretne uprawnienia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole musi być powołany społeczny inspektor pracy? Jakie kwalifikacje musi mieć pracownik, aby pełnił tą funkcję?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Żywienie w przedszkolu. W związku z wejściem w życie nowej ustawy "żywieniowej" zmuszeni jesteśmy podnieść stawkę z 5 zł na 7 zł /za 3 posiłki dziennie. Jak wyglądają regulacje prawne związane z umowami zawartymi z rodzicami we wrześniu? Czy rodzice mają prawo nie podpisać narzuconych aneksów? Co w takich przypadkach?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W 5-cio godzinnym oddziale przedszkolnym dzieci mają jeden gorący posiłek w formie drugiego dania. Czy są jakieś przepisy mówiące, że powinny mieć również śniadania i owoce (zalecenie pokontrolne sanepidu)? Bardzo proszę o przepisy mówiące, że w oddziałach przedszkolnych dzieci 6-cio letnie mają mieć codziennie śniadania i owoce.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe