Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie dokładnie dokumenty (kopie do wniosku) muszę złożyć do organu prowadzącego w związku z powołaniem drugiego wicedyrektora?
Na podstawie art. 37 ust. 1 UoSO (od dnia 1 września 2017 r. art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59) w szkole w której może być utworzone stanowisko wicedyrektora, powierzenia tego stanowiska lub stanowisk (w ramach liczby zgodnej ze statutem danej szkoły) dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej. W związku z tym dyrektor zwraca się do organu prowadzącego o zaopiniowanie imiennie wskazanego kandydata na wolne istniejące stanowisko wicedyrektora, którego wskazuje z imienia i nazwiska oraz wskazuje argumentację przemawiającą za takim wyborem, m.in. powołując się na kwalifikacje, doświadczenia i osiągnięcia zawodowe lub pozazawodowe oraz może załączyć kopie dokumentów, którymi można je wykazać i dodatkowo załączyć wstępną zgodę kandydata na objęcie stanowiska i uchwały szkolnych organów zawierające opinie o powołaniu kandydata. Natomiast w sytuacji, gdy w danej szkole zgodnie z dotychczasowym statutem istnieje tylko jedno stanowisko wicedyrektora, a w opinii dyrektora organ prowadzący mógłby wyrazić zgodę na utworzenie dodatkowego stanowiska wicedyrektora na podstawie dotychczasowego ramowego statutu szkoły lub art. 97 ust. 2 PO, obowiązujące przepisy nie precyzują ani treści wniosku, ani załączników do niego. We wniosku w tym ostatnim przypadku nie proponuje się imiennie wskazanego kandydata, a przedstawia się argumentację przemawiającą za koniecznością powołania kolejnego wicedyrektora i w razie posiadania dokumentów na jej poparcie, należałoby załączyć ich kopię; mogą one dotyczyć organizacji pracy danej szkoły, wymagającej zwiększonej liczby stanowisk kierowniczych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- dzień dobry,
jakie zasady obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe obowiązują placówkach oświatowych - prowadzonych przez gminę.
Co w sytuacjach kiedy w tygodniu przypada dzień wolny od pracy.
Przykład: Nauczyciel realizuje pensum 18, ma 4 godz ponad wymiarowych w piątek był dzień wolny od pracy kiedy miał 6 godzin czy ma w danym tygodniu godziny ponadwymiarowe
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto może podpisać listy płac gdy dyrektor jest na L4 lub na urlopie wypoczynkowym, jaka jest podstawa prawna? Jestem dyrektorem małej szkoły gdzie nie ma wicedyrektora, zastępcy, w naszej gminie funkcjonuje GZEAS.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ze względu na strukturę nauczyciele wypracowują w ramach etatu różne godziny tygodniowego obowiązkowego wymiaru, np. 18/18, 24/24 itp. Pytanie dotyczy sposobu wyliczenia stawki za godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który wypracowuje etat 18/18 (w umowie nauczyciel) natomiast godziny ponadwymiarowe przydzielone ma w grupach wychowawczych 24/24. Czy wg zasady 4,16x18 itp, czy 4,16x24. Czy może powinna być zastosowana zasada etatu łączonego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po studiach podyplomowych "Edukacja początkowa i reedukacja" (nauczanie dzieci w wieku 3-9 lat) może być zatrudniona w przedszkolu jako reedukator? (100 godz. teoretycznych i 50 godzin zajęć praktycznych - przedmiotu Reedukacji z elementami logopedii)
- Jak wygląda procedura przejścia na świadczenie kompensacyjne? Czy nauczyciel musi przechodzić z całego etatu, czy w momencie ukończenia 55 lat? Czy może dowolnie później? Czy można przejść na to świadczenie w trakcie roku szkolnego? Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość świadczenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe