Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W sytuacji gdy mogło dojść do opisanego zdarzenia wskazującego na naruszenie praw i dobra dziecka, a niewłaściwe zachowanie nauczyciela dało sygnał także uczniom do...

PORADA PRAWNA

10 listopada 2021 Prawo oświatowe

Jakie działania służbowe powinien podjąć dyrektor szkoły w odpowiedzi na oficjalną pisemną skargę rodzica dotyczącą słownego ośmieszania ucznia podczas lekcji („zachowujesz się jak typowa blondynka”; wskutek tego dziecko zostało ośmieszane przez innych uczniów z tej klasy)? Rodzic takie samo pismo złożył do kuratorium oraz burmistrza miasta. Co powinna zawierać notatka służbowa? Jakie konsekwencje powinien wyciągnąć dyrektor wobec nauczyciela?

W sytuacji gdy mogło dojść do opisanego zdarzenia wskazującego na naruszenie praw i dobra dziecka, a niewłaściwe zachowanie nauczyciela dało sygnał także uczniom do nieodpowiedniego traktowania uczennicy, należy zwrócić się do rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie w terminie 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o podejrzeniu popełnienia takiego czynu o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w postępowaniu dyscyplinarnym oraz w takiej sytuacji nie wymierza się kary porządkowej (art. 6 pkt 1 w zw. z art. 75 ust. 1 i ust. 2a; art. 77 ust. 1 pkt 1 lit. a; art. 83 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).

Najpierw jednak należy ustalić okoliczności związane z zachowaniem nauczyciela i uczniów, aby ustalić, który tryb postępowania będzie adekwatny do sytuacji, ponieważ w danych okolicznościach w razie ustalenia, że do opisywanego zachowania nauczyciela jednak nie doszło, ale jego inne postępowanie, które nie naruszyło praw lub dobra uczennicy, mogło spowodować przedstawione zachowania innych uczniów, być może wystarczające będzie wymierzenie kary porządkowej upomnienia lub nagany po wysłuchaniu nauczyciela, gdy można zarzucić mu naruszenie ustalonej w jakimś szkolnym dokumencie (statucie, regulaminie) organizacji lub porządku pracy (art. 75 ust. 2 KN; art. 108 § 1 i art. 109 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Kara porządkowa nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

W notatce służbowej lub w kilku notatkach potwierdzających ustalenia dyrektora należałoby odnotować szczegóły dotyczące miejsca, czasu, przebiegu zdarzenia, skutkach dla uczennicy i innych uczniów, świadkach i przeprowadzonych z nimi rozmów, wyjaśnienia nauczyciela, wyjaśnienia uczennicy lub także rodziców, postępowanie podjęte wobec nauczyciela i uczniów (np. rozmowy dyscyplinujące itp.), ewentualne informacje zebrane od świadków zdarzenia czy inne informacje uznane w tej sprawie przez dyrektora za istotne.

W razie podejrzenia po przeprowadzeniu ww. ustaleń, że prawa i dobro uczennicy mogły zostać naruszone przez nauczyciela, należy skierować pismo do rzecznika dyscyplinarnego z przedstawieniem zebranych informacji. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT