Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie godziny pracy nauczycieli można potraktować jako nadliczbowe? Czy udział w egzaminach zawodowych, maturach próbnych, wyjścia z uczniami w godzinach popołudniowych traktujemy jako nadliczbowe czy wg rozliczenia 40 godz./tydz. Czy nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu jest traktowany jak pełnozatrudniony? Czy nauczyciel, który zastępuje będącego w tym czasie na szkoleniu otrzymuje zapłatę za zastępstwo? Jeżeli jest to zastępstwo w czasie tzw. okienka, a jak jeżeli jest to po godzinach pracy i też odnośnie pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych. Czy traktować te czynności jako zapisane i wynikające ze statutu szkoły? Szkoła jest feryjna.
Godzinami nadliczbowymi będą godziny wykraczające poza 40 godzin na tydzień.
Udział w egzaminach zawodowych, próbnych maturach, wyjścia z uczniami - stanowią pracę w ramach 40 godzin w tygodniu (są to inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły - art. 42 ust. 2b Karty Nauczyciela).
Dla przydzielania zajęć nauczycielom w ramach 40 godzin nie ma znaczenia wymiar zatrudnienia (pełny czy niepełny etat). Przepis ten stanowi jedynie o górnej granicy czasu pracy - normie czasu pracy, której nie powinno się przekraczać.
Każde zastępstwo za nieobecnego nauczyciela jest płatne. Karta Nauczyciela nie ogranicza prawa do wynagrodzenia za zastępstwo od przyczyny nieobecności zastępowanego nauczyciela. Nie ma tez znaczenia, kiedy zastępstwo zostaje przydzielone - w trakcie "okienka", przed lekcjami, po lekcjach. Jednakowo traktuje się równiez nauczycieli pełno i niepełnozatrudnionych. Zgodnie z art. 35 ust. 2a KN, przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych (tzw. pensum, np. 18 h), której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest w ciąży i ma przydział 27 godzin. Czy w obecnej sytuacji zgodnie z Kodeksem pracy muszę zmienić przydział do 18? Czy nauczycielce przysługuje dodatek wyrównawczy? Godziny ponadwymiarowe były godzinami stałymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaki termin obowiązuje pracodawcę na rozliczenie należności ze stosunku pracy w przypadku zgonu pracownika, którego spadkobiercą jest córka w wieku 27 lat, pracująca. W chwili obecnej nie wiemy czy córka i inni spadkobiercy przyjmą spadek czy go odrzucą. Czy zakład pracy powinien naliczyć należności w terminie wypłat pracowniczych czy czekać na decyzje sądu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osobę, która prowadzi jednodniową prelekcję z dziećmi nt. np. podróży albo osobę która przeprowadza nabór do chóru chłopięcego należy sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksulanym? Co należy rozumieć pod pojęciem "przed dopuszczeniem osoby do innej działaności związanej z wychowaniem ...". Czy dotyczy to sporadycznych spotkań dla dzieci/warsztatów? Dodam, że nie zostaję nawiązany stosunek pracy z taką osobą.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.09.2013r. do 31.08.2018r. pełnię funkcje dyrektora wygaszanego gimnazjum. Od 01.09.2018r organ prowadzący zamierza dalej powierzyć mi obowiązki dyrektora do czasu wygaszenia szkoły. Jako dyrektor realizowałam pensum 8/18. Rozumiem, że pozostałych 10 godzin, z których mogę być tygodniowo rozliczana powinnam przeznaczyć na zarządzanie szkołą. W ubiegłym roku szkolnym obniżono mi dodatek funkcyjny z uwagi na zmniejszenie liczby oddziałów i tym samym zmniejszony zakres czynności administracyjnych i kierowniczych. Domniemam, że po powierzeniu pełnienia obowiązków dyrektora moje pensum nie ulegnie zmianie lecz zostanie mi obniżony dodatek funkcyjny z powodów przedstawionych powyżej. Obecnie otrzymałam również propozycję zatrudnienia od 01.09.2018r. jako specjalista ds. oświaty w urzędzie miasta w innej miejscowości (inny organ prowadzący). Czy podjęcie dodatkowej pracy na tym stanowisku np. w wymiarze ½ etatu w takim przypadku jest możliwe, czy wymaga zgody organu prowadzącego oraz czy nie stoi w sprzeczności z pełnieniem obowiązków dyrektora, gdzie zakładając, że na terenie szkoły będę przebywała np. 3 godz. 45 min. każdego dnia, czyli ponad wymagane pensum 18/18? Bardzo proszę o pilne wskazanie możliwości rozwiązania tej sprawy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są warunki prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych? Od kiedy należy je wprowadzić? Co należy zrobić, jeśli pracownicy nie chcą brać w tym udziału?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe