Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie przepisy mówią o podawaniu dziecku przez nauczycieli leku ratującego życie? Na kim ciąży obowiązek przeszkolenia nauczycieli z podawania leku, na rodzicach czy dyrektor powinien opłacić lekarza, który przeszkoli kadrę?
Brakuje przepisów, które jasno określałyby zasady podawania leków dzieciom w przedszkolach. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (www.mz.gov.pl) prezentowane jest jedynie stanowisko w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w przedszkolu.
Czytamy w nim m.in.: „W sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor szkoły lub pielęgniarka są zobowiązani do udzielenia pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz do wezwania karetki pogotowia ratunkowego. Jednocześnie mają oni obowiązek zawiadomić o tym rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.
W innych przypadkach, gdy dziecko zgłasza problem zdrowotny (np. dolegliwości bólowe), pielęgniarka po rozmowie z dzieckiem zawiadamia rodziców lub opiekunów prawnych, zalecając wizytę u lekarza. Jeśli pielęgniarka jest nieobecna, do podjęcia tych działań jest zobowiązany dyrektor przedszkola lub osoba przez niego upoważniona.
Jeśli dziecko z chorobą przewlekłą musi przyjmować leki podczas pobytu w przedszkolu, rodzice dziecka (przed przyjęciem go do placówki) zobowiązani są do poinformowania na jaką chorobę dziecko choruje oraz jakie leki zażywa (nazwa leku, sposób dawkowania). Konieczne jest również przekazanie pielęgniarce zlecenia lekarskiego oraz pisemnego upoważnienia do podawania dziecku leków. Gdy w czasie nieobecności pielęgniarki w przedszkolu trzeba podać dziecku lek lub wykonać inne czynności (np. skontrolować poziom cukru we krwi u dziecka chorego na cukrzycę; podać lek drogą wziewną dziecku choremu na astmę), czynności te mogą być wykonane przez inne osoby (w tym rodziców, nauczyciela), jeżeli odbyły one przeszkolenie w tym zakresie. Osoby przyjmujące to zadanie muszą wyrazić na to zgodę. Wykształcenie medyczne nie jest koniecznym wymogiem. Przekazywanie przez rodziców uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem oraz zgoda pracownika przedszkola i zobowiązanie do sprawowania opieki powinny mieć formę umowy (ustnej lub pisemnej) między rodzicami dziecka przewlekle chorego a pracownikiem przedszkola”.
Nie jest ono źródłem prawa powszechnie obowiązującego, a jedynie źródłem pomocniczym. Z uwagi na brak powszechnie obowiązujących regulacji w tym zakresie, sytuacja dzieci z chorobą przewlekłą, które wymagają podawania leków różnymi drogami i technikami jest obecnie uzależniona wyłączenie od wewnętrznych zasad postępowania przyjętych przez przedszkola.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Proszę o wzór pisma skierowanego do nauczyciela mianowanego ograniczającego mu z dniem 1.09.2011 etat z 18/18 na 17/18. Ograniczenie to wynika z mniejszej ilości godzin w klasach I-III, reforma wprowadza mniejszą ilość godzin dyrektorskich
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Osoby kontrolujące placówkę, z organu prowadzącego, zakwestionowały sposób wprowadzania zmian do regulaminów. Zostałyśmy pouczone, że każdy aneks do regulaminu musi być wprowadzony zarządzeniem zmieniającym zarządzenie poprzednie. Czy ta zasada jest uregulowana jakimś przepisem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Wolontariat w przedszkolu. Mam możliwość przyjęcia wolontariuszki do przedszkola z Singapuru przez fudację Aiesec. Proszę mi powiedzieć, co w tym przypadku mam zapewnić wolontariuszce (jestem przedszkolem samorządowym). Jak to wygląda od strony prawnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel zapisał się na szkolenie na które nie było określonego terminu - było to warunkowane ilością zgłoszeń i termin wypadł w czasie jego planowego urlopu czy można mu zwrócić koszty tego szkolenia - szkolenie było realizowane na skierowanie dyrektora?
- Ile w 2024 roku wynosi odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w szkole dla nauczyciela , pracownika niepedagogicznego i emeryta ? Proszę o podanie kwot.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe