Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są procedury zwolnienia ucznia z upośledzeniem w stopniu lekkim z nauki drugiego języka? Czy uczeń w momencie zwolnienia go z nauki języka obcego musi mieć zapewnione zajęcia z techniki czy może uczęszczać na inne zajęcia np. świetlicowe, biblioteczne?
Na podstawie załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r., poz. 639) uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim uczęszczający do szkoły podstawowej specjalnej, oddziału specjalnego w szkole podstawowej ogólnodostępnej, szkoły podstawowej ogólnodostępnej, oddziału integracyjnego w szkole podstawowej ogólnodostępnej lub szkoły podstawowej integracyjnej nie uczęszczają na zajęcia z drugiego języka obcego, przy czym na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia uczeń ten może uczyć się drugiego języka obcego nowożytnego. Jeżeli uczeń nie uczy się drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodzica, automatycznie korzysta ze zwolnienia z zajęć językowych i w takiej sytuacji obligatoryjnie uczęszcza na zajęcia z techniki, a organizacja zajęć w tym zakresie spoczywa na dyrektorze – zajęcia mogą zostać zorganizowane jako indywidualne lub z niższą klasą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- We wrześniu 2022 r. dyrektor szkoły na podstawie zaświadczenia od lekarza wydał decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego w roku szkolnym 2022/2023. Jakie zaświadczenie lekarskie powinien dostarczyć rodzic, aby dyrektor szkoły mógł cofnąć decyzję o zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego, a tym samym dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola miejskiego i mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Chodzi o to kto powinien umyć dziecko (przedszkolaka)w sytuacji zrobienia kupki w majtusie. Mając na uwadze, że rodzice mogą posądzić o molestowanie. Zarówno nauczycielki jak i pomoce nauczyciela, czy panie oddziałowe nie chcą myć dzieci w obawie właśnie o posądzenie o molestowanie. Bardzo Państwa proszę o pomoc i rozwiązanie tej sytuacji. W jaki sposób mam to rozwiązać? I kto w sytuacji kupki powinien wymyć dziecko - nauczyciel czy pomoc nauczyciela czy woźna oddziałowa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie.Czy zakładając nową księgę uczniów nadajemy numery uczniom od początku, czy kontynuujemy numerację z poprzedniej księgi?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dlaczego nie wyświetla się strona z październiika "Plan rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego". Wyswietla się komunikat " strona o podobnym adresie nie istnieje", mimo że na podglądzie widoczny jest dokument.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną umiarkowanego stopnia.Orzeczenie to było wydane do ukończenia klasy VI szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 uczeń ukończył klasę VI. Czy uczeń musi być ponownie zbadany i mieć nowe orzeczenie?
Po rozmowach z poradnią dowiedziałam się, że to zależy od dyrektora, oni taki zapis w orzeczeniu mogą interpretować jako zakończenie nauki w szkole podstawowej, ponieważ przy wydawaniu orzeczenia szkoła podstawowa kończyła się na kasie VI.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe