Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem przedszkola miejskiego i mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Chodzi o to kto powinien umyć dziecko (przedszkolaka)w sytuacji zrobienia kupki w majtusie. Mając na uwadze, że rodzice mogą posądzić o molestowanie. Zarówno nauczycielki jak i pomoce nauczyciela, czy panie oddziałowe nie chcą myć dzieci w obawie właśnie o posądzenie o molestowanie. Bardzo Państwa proszę o pomoc i rozwiązanie tej sytuacji. W jaki sposób mam to rozwiązać? I kto w sytuacji kupki powinien wymyć dziecko - nauczyciel czy pomoc nauczyciela czy woźna oddziałowa?
Do obowiązków nauczyciela nie należy wykonywanie czynności higienicznych przy dziecku, co wynika z zakresu obowiązków określonego w art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Natomiast na zasadzie dobrowolności nauczyciel mógłby się zgodzić na ich wykonywanie. Wykonywanie takich zadań przez pracownika niepedagogicznego (pomoc nauczyciela lub woźną oddziałową) może wynikać ze statutu przedszkola lub umowy o pracę, ponieważ zadań na tym stanowisku nie określają obowiązujące przepisy – art. 102 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Jeśli na którymś ze stanowisk są wykonywane czynności higieniczne, dodatkowo musieliby w tym zakresie wyrazić zgodę rodzice w ramach uprawnień wynikających z władzy rodzicielskiej, dla celów dowodowych najlepiej w pisemnej formie – art. 95 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. z 2017 r., poz. 682 ze zm. W przeciwnym razie nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny powinien pomóc dziecku w przebraniu, jeśli rodzic dostarczył ubranie, ponieważ takie czynności samoobsługowe są objęte podstawą programową wychowania przedszkolnego, ale w związku ze zmianą bielizny również najlepiej uzyskać zgodę rodzica (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz.U. z 2017 r., poz. 356 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od 1 września 2012 r. dla klas IV -VI będzie w dalszym ciągu przysługiwać 9 godzin dyrektorskich, czy też nastąpi zmiana w związku z rozpoczęciem realizacji nowej podstawy programowej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób wprowadzić zmiany do regulaminu wycieczek szkolnych? Czy wprowadzenie regulaminu wycieczek lub wprowadzanie zmian do już istniejącego regulaminu wymaga wydania przez dyrektora zarządzenia? Czy podstawą prawną takiego regulaminu jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, czy są nią wszystkie rozporządzenia, na podstawie których powstał regulamin?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Od września mam ucznia cudzoziemca z Ukrainy (pierwsza klasa liceum). Na mój wniosek organ prowadzący przydzielił mi dla ucznia 4 godziny na naukę języka polskiego (uczeń nie zna polskich liter, nie rozumie naszego języka i nie potrafi się z nami porozumiewać). W kuratorium udzielono mi informacji, że należałoby zatrudnić osobę, która mówi po ukraińsku jako asystenta ucznia. W jakich przepisach jest o tym mowa bo w rozporządzeniu o kształceniu osób niebędących obywatelami polskimi nic takiego nie znalazłam. Czy istnieją opracowania jak pracować z takim uczniem, jak go oceniać itp?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może przedłużyć konserwatorowi uprawnienia palacza kotłów gazowych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej może w trybie decyzji administracyjnej po zasięgnięciu opinii samorządu i rady pedagogicznej skreślić z listy ucznia 17 letniego, który stwarza poważne problemy wychowawcze?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe