Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeśli nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny na pół roku przed nabyciem prawa do ochrony emerytalnej, czy pozostając w stanie nieczynnym może nabyć to prawo ( 56 lat kończy na kilka dni przed zakończeniem stanu nieczynnego)?
Tak.
Nauczyciel podlega ochronie, jeśli w okresie najbliższych 4 lat nabędzie uprawnienia emerytalne.
Jeśli nauczyciel nabywa prawo do emerytury z art. 39 kp - objęty jest ochroną w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku 60 (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna).
Nauczyciele należą do grupy zawodowej, dla której wiek emerytalny jest niższy z uzyskaniem, którego przechodzą na emeryturę. Nauczyciele korzystają z ochrony w okresie 4 lat przed osiągnięciem właściwego dla tej grupy zawodowej wieku emerytalnego. Ochrona więc dotyczy nauczycieli: od 51 r.ż (kobiety) oraz od 56 r. ż.(mężczyźni), ponieważ wiek emerytalny kobiet wynosi 55 lat, dla mężczyzn 60 lat.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (ze zm.)
§ 15. Nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny wykonujący pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 pkt 1-7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 287, Nr 31, poz. 214 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33), określoną w tej ustawie jako praca zaliczona do I kategorii zatrudnienia, nabywa prawo do emerytury na zasadach określonych w § 4 i jest uważany za wykonującego prace w szczególnym charakterze.
- art. 88, art. 91c ust. 2 Karty Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. – (ze zm.),
- art. 39 Kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.);
- §15 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (ze zm.),
- art. 24, art. 32, art. 46 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka, status kontraktowy, umowa na czas nieokreślony najpierw chorowała pół roku, potem była ciąża, urlop macierzynski, urlopy uzupełniające przerywane zwolnieniami lekarskimi. cały ubiegły rok nie była w pracy, w wakacje też była chora. ZUS raz przywrócił ją do pracy, ale szybko znalazła inną chorobę i już nic nie poradzono, wszystko zgodne. obecnie jest na urlopie uzupełniającym. oswiadczyła, że po nim wróci. Czy musi wrócić na pełny etat na poprzednie stanowiskio?
- Mam pytanie, dotyczące warunków zatrudnienia. Czy przygotowany przez Państwa wzór, dotyczy także nauczycieli? Powołują się tam Państwo tylko na KP, nie na KN, dodatkowo kwestia 15 min. przerwy również nie ma zastosowania w przypadku nauczycieli. Jaki wzór stosować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel współorganizujący proces kształcenia w klasie integracyjnej (oligofrenopedagog) może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe na prowadzenie dla uczniów ze swojej klasy integracyjnej, np.: 1)zajęć dydaktyczno-wyrównawczych 2) zajęć korekcyjno-kompensacyjnych 3) innych specjalistycznych - rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, muzykoterapii, arteterapii? Czy są przepisy ograniczające przyznanie takiemu nauczycielowi godzin ponadwymiarowych?
- Od 1 września 2023 r. jestem dyrektorem Centrum Kształcenia Ustawicznego (po wygranym konkursie). Poprzednia dyrektor – po przegranym konkursie – przebywa do teraz na L4. Jej pensum to 11 godzin (nie ma możliwości dopełnić do 18), natomiast otrzymuje wynagrodzenie z pełnego wymiaru. W grudniu 2023 r. nabyła prawa emerytalne. Kilka dni temu wystosowała do mnie wniosek, abym wypowiedział jej umowę w trybie art. ust. 1 pkt 2 KN przy skróconym okresie wypowiedzenia z dniem 29 lutego 2024 r. Czy przychylając się do wniosku nie przekroczę przepisów? Czy mam podstawy do wypowiedzenia umowy w takim trybie? Placówka jest „feryjna” dla uczniów szkoły podstawowej oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1 września 2016 r. sekretarz szkoły publicznego gimnazjum został wybrany na Społecznego Inspektora Pracy, czy w momencie wygaszania gimnazjum od 1 września 2017 r. i przyłączenia go do lokalnego zespołu szkół w skład, którego dotychczas wchodziła szkoła podstawowa klasy 1-6 czyli szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi taka osoba przechodzi z mocy prawa do nowej szkoły, czy ochrona wygasa w momencie przekształcenia szkoły czyli rozwiązujemy z nią umowę o pracę 31 sierpnia 2017r., a ochrona wygasa w związku z nową ustawą ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe