Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób wprowadzić zmiany do regulaminu wycieczek szkolnych? Czy wprowadzenie regulaminu wycieczek lub wprowadzanie zmian do już istniejącego regulaminu wymaga wydania przez dyrektora zarządzenia? Czy podstawą prawną takiego regulaminu jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, czy są nią wszystkie rozporządzenia, na podstawie których powstał regulamin?
Regulamin organizacji wycieczek jest wewnętrznym dokumentem, który musi być opracowany na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Regulamin zostaje wprowadzony zarządzeniem dyrektora i stanowi załącznik do tego zarządzenia.
Regulamin musi być zgody z prawem
Wszelkie zapisy regulaminie wycieczek muszą być zgodne z obowiązującym prawem, a także możliwościami konkretnej szkoły.
Akty prawne istotne z punktu wiedzenia opracowywania regulaminu
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm.);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.; Dz. U. z 2003 r., nr 6, poz. 69 ze zm.);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r., nr 135, poz. 1516);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (tekst jedn.: Dz. U. z 1997 r., nr 12, poz. 67 ze zm.);
- Ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.).
Jeśli powyższe akty prawne się zmieniają, dyrektor ma obowiązek dostosować do nich wewnętrzne akty prawne.
W jaki sposób opracować nowy regulamin?
Najlepszym sposobem na wprowadzenie zmian jest opracowanie nowego regulaminu i wprowadzenie go w życie. Nowy regulamin pozwoli na zachowanie przejrzystości i czytelności.
Treść regulaminu może być konsultowana z organami szkoły. Podczas opracowania nowego regulaminu należy w postanowieniach końcowych regulaminu umieścić informację o utracie mocy prawnej poprzedniego. Jeżeli już mamy opracowany regulamin, to należy wprowadzić go w życie zarządzeniem wydanym najczęściej na podstawie art. 39 ustawy o systemie oświaty. Wówczas regulamin jest załącznikiem do zarządzenia dyrektora.
Zarządzenia dyrektora powinny być ogłaszane w sposób zwyczajowo przyjęty, tak aby każdy ich adresat mógł z nimi się zapoznać, a następnie to potwierdzić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka kończy urlop rodzicielski i pyta jaka jest kolejność wybrania następnego urlopu: uzupełniający najpierw, a potem wychowawczy czy odwrotnie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki jest czas przechowywania w szkole następujących dokumentów szkolnych: sprawozdań wych. klas i sprawozdań przewodniczących zespołów przedmiotowych, protokołów z zebrań rady pedagogicznej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki dokument upoważnia nauczyciela do odmowy wydania dziecka jednemu z rodziców? Pomiędzy rodzicami zawarta jest ugoda zgodnie z którą matka dziecka może je mieć od środy od godziny 16 do czwartku do 18 (są też ustalone weekendy, święta, wakacje i ferie). Matka dziecka nie ma odebranej ani ograniczonej władzy rodzicielskiej. Czy jeżeli matka przyjdzie odebrać dziecko np. w poniedziałek to nauczycielka musi dać dziecko, czy zgodnie z ugodą może tego odmówić i oddać dziecko ojcu. Miejsce pobytu dziecka ustalone jest przy ojcu. Między rodzicami jest narastający konflikt dlatego można spodziewać się, że matka będzie pojawiała się poza wyznaczonymi ugodą dniami.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o szczegółowe wyjaśnienie co to są metody, formy i techniki pracy z dziećmi.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z wytycznymi GIS od 1 września 2020 r. należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w przedszkolu do niezbędnego minimum. Czy przy takim zaleceniu można przyjąć studenta na praktyki nauczycielskie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe