Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego,z dniem 01.12.2017 r. księgowa zatrudniona w mojej placówce przeszła na cały etat do Zespołu Szkół Rolniczych i jednocześnie obsługuje dwie szkoły.Mam podpisane porozumienie z tamtym dyrektorem szkoły na obsługę finansową mojej placówki przez księgową zatrudnioną w ZSR. Kto powinien podpisywać sprawozdania i plany finansowe mojej szkoły?
Zakres obowiązków powierzonych jednostce obsługującej w ramach porozumienia powinien zostać jasno sformułowany i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych.
Od 1 stycznia 2018r. nastąpiła zmiana rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej. Zgodnie z § 33 ust. 6 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017r. poz.1911) sprawozdanie finansowe jednostki obsługiwanej podpisuje kierownik jednostki obsługującej – w zakresie obowiązków powierzonych porozumieniem oraz główny księgowy tej jednostki. Kierownik ten jest również odpowiedzialny za przekazanie tego sprawozdania do zarządu jednostki samorządu terytorialnego.
Z kolei z art. 53 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wynika, że kierownik jednostki sektora finansów publicznych jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej tej jednostki, a art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości stanowi, iż kierownik jednostki, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej, ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w sytuacji, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości zostaną powierzone innej jednostce, o której mowa w art. 11 ust. 2., za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę lub przedsiębiorcę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. W praktyce ciężar decyzyjny w zakresie najważniejszych spraw z zakresu gospodarki finansowej po powierzeniu obowiązków innej jednostce spoczywa nadal na kierowniku jednostki obsługiwanej. Należy także pamiętać, że powierzenie obowiązków innej jednostce nie może pozbawić samodzielności jednostki obsługiwanej. Zakres porozumienia na obsługę finansową nie może obejmować kompetencji kierownika jednostki obsługiwanej do sporządzania i zatwierdzania planu finansowego oraz przeniesień wydatków w tym planie.
Podstawa prawna:
1.Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej
(Dz.U. z 2017r. poz.1911).
2. Ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2018r. poz.385).
3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz. 2077 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Policjanci za dwukrotne pobicie przez nauczyciela złożyli do prokuratury skargę. Nauczyciel też pobił ratownika w krytej pływalni należącej do szkoły (powyższe zdarzenia miały miejsce w ciągu 4 dni w sierpniu 2021 r). Za powyższe uchybienia godności nauczyciela biegli psychiatrzy orzekli niepoczytalność nauczyciela, a sąd uniewinnił i zalecił dalsze otwarte leczenie psychiatryczne. Komisja dyscyplinarna dla nauczycieli też uniewinniła nauczyciela. Dodam, że nauczyciel przebywał w ostatnim roku szkolnym w szpitalu psychiatrycznym i był od września odsunięty od pracy przez dyr. szkoły. Czy nauczyciel leczący się psychiatrycznie i mający niepoczytalność może pracować w szkole z młodzieżą? Proszę o wskazanie skutecznego kierunku działań mającego szczególnie na celu bezpieczeństwo uczących się uczniów oraz pracowników szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Niepełnoletnia uczennica gimnazjum od 20 września 2017 r. nie uczęszcza do szkoły. Jest to decyzja ojca, który w ten sposób protestuje przeciw decyzji sądu (sprawa ta nie ma związku z uczennicą). Do ojca zostały wysłane już dwa upomnienia i wniosek o egzekucję w związku z brakiem realizacji obowiązku szkolnego przez córkę. Czy Dyrektor szkoły, ze względu na dobro dziecka powinien/może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegające na uniemożliwieniu realizacji obowiązku szkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym oraz dyrektorem przedszkola niepublicznego. Przedszkole ma swoją siedzibę w budynku, którego jestem właścicielem. Pobieram subwencję oświatową z budżetu lokalnej gminy oraz czesne od Rodziców i opłaty za wyżywienie. Posiadam również wpis do CEiDG, jestem na podatkowej książce przychodów i rozchodów, odprowadzam podatek dochodowy. Jestem traktowana jak przedsiębiorca, ponieważ mam zarejestrowaną działalność gospodarczą jako przedszkole niepubliczne. Przeważająca działalność gospodarcza kod PKD- 85.10.Z- wychowanie przedszkolne . Mam 2 pytania?
1. Czy subwencja oświatową, którą pobieram z Urzędu Gminy wlicza się do mojego przychodu, tzn. do przychodu firmy?
2.Czy w związku ze znacznym spadkiem przychodów w kwietniu (Rodzice płacili niższe czesne) związanym z epidemią COVID-19, mogłam ubiegać się o subwencję z PFR-u w ramach tarczy antykryzysowej? Subwencja ta została mi już przyznana, czyli wniosek, który złożyłam został rozpatrzony pozytywnie i pieniądze zostały przelane na specjalnie założone w tym celu konto. Boję się jednak ruszać tych środków, bo nie wiem czy przedszkole niepubliczne może z tych środków skorzystać.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym od dnia 01.09.2015 roku do 31.08.2016 roku należy wypłacić świadczenie urlopowe z ZFŚS? Nadmieniam, że nauczyciel przepracował w szkole 10 lat, a od 01.09.2016 roku tz. po urlopie bezpłatnym nie wraca do pracy w tut. szkole, złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za 3 miesięcznym wypowiedzeniem.
- Jakie dokumenty są konieczne do zorganizowania w gimnazjum obozu żeglarskiego oraz kto może być kierownikiem i opiekunem na takim obozie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe