Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem w Niepublicznym Przedszkolu. Dwie nauczycielki skończyły awans na nauczyciela kontraktowego wszystkie formalności zostały spełnione, zdały pomyślnie egzamin i otrzymały mianowanie z dniem 04.08.2015 roku. Jednak niedawno zgłębiałam wiedzę na temat awansu zawodowego i dowiedziałam się, że powinnam powiadomić Kuratora Oświaty. Czy w tym wypadku awans tych Pań będzie nieważny? Czy mogę ich powiadomić po czasie?
Kurator oświaty powinien zostać powiadomiony o terminie i miejscu posiedzenia komisji kwalifikacyjnej, ponieważ może w nim wziąć udział jako obserwator (art. 9g ust. 4 KN). Ponieważ jednak nie jest członkiem komisji i w konsekwencji nie miałby żadnego wpływu na wynik postępowania kwalifikacyjnego, w tym przypadku naruszenie powołanego przepisu KN nie powinno zostać uznane za rażące. Tylko rażące naruszenia prawa mogą skutkować stwierdzeniem przez kuratora nieważności decyzji o nadaniu stopnia awansu (art. 156 § 1 pkt 2 KPA; wyrok WSA w Bydgoszczy z 24 lipca 2013 r., II SA/Bd 555/13, wwww.orzeczenia.nsa.gov.pl). Ze względu jednak na nadzór kuratora nad postępowaniem awansowym (art. 9h KN), należałoby poinformować kuratorium o nadaniu stopnia awansu, aby uniknąć sytuacji niepewności, czy będzie podważał ważność decyzji dyrektora, co będzie dla nauczyciela kłopotliwe zwłaszcza w sytuacji ubiegania się o kolejny stopień awansu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację o dodatku na start zgodnie ze zmienionymi przepisami o awansie. Z dniem 1 września wszyscy nauczyciele nie posiadający stopnia mianowanego zostali nauczycielami początkującymi. Z dniem 1 września 2022 r. zatrudniłem nauczyciela na 14/18, przedtem pracował w niepublicznym przedszkolu, zatrudniony był na podstawie Kodeksu Pracy. Awansował tam na stanowisko nauczyciela kontraktowego w czerwcu 2022 r. Przy braku szczegółowych wytycznych (bo w dodatku na start przepisy jako wyłączenie podawały stopień nauczyciela kontraktowego) przy nowych stopniach awansu zdecydowałem się wypłacić temu nauczycielowi dodatek na start (stał się nauczycielem początkującym, w poprzedniej pracy takiego dodatku nie otrzymał, pracuje więcej niż 1/2 etatu). Czy ta decyzja była poprawna? Jeśli nie, to jak mam ją odwrócić? Żądać zwrotu nienależnie przyznanego świadczenia? Obecnie nie potrafię znaleźć przepisu dotyczącego wyjątków w przyznawaniu tego świadczenia, jedynie istnieją te dotyczących starych stopni awansu zawodowego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej może ubiegać się o stopnie awans zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy sprawozdanie z planu rozwoju nauczyciela, który realizował staż na mianowanego od 1 września 2017 r. do 31 maja 2020 r. ma być pisane wg opracowanego planu rozwoju na podstawie rozporządzenia MEN z 2013 r. czy też z lipca 2018 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuję za szybką odpowiedź,
ale źle sformułowałam pytanie, chodziło mi o zatrudnienie do końca zajęć szkolnych tj. 24 czerwca.
Czy nauczyciel stażysta zatrudniony na czas zastępstwa od 1 IX do końca rocznych zajęć dydaktycznych może uzyskać awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, jeżeli przed upływem rozwiązania stosunku pracy uzyska pozytywną ocenę dorobku zawodowego, a komisja kwalifikacyjna wyda zaświadczenie o akceptacji w ostatnim dniu zatrudnienia?
Państwa odpowiedź: Tak, nauczyciel może uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego, jeśli zostaną spełnione warunki opisane w pytaniu. Warunkiem bowiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz - w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 9b.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam dwie nauczycielki w przedszkolu przebywające na zwolnieniu ciążowym. Jedna z nich jest w trakcie stażu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego a druga na nauczyciela mianowanego. sytuacja jest taka, że nauczycielki w trakcie stażu skorzystały z urlopu okolicznościowego - tzw K14 na dziecko. Pytanie moje brzmi: czy w związku z tym urlopem na dziecko K 14 staż uległ przerwaniu? Czy jest to powód do wstrzymania stażu tym nauczycielkom?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe