Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem w szkole podstawowej. W momencie startowania do konkursu byłam zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin (11 h). Po objęciu funkcji dyrektora mam cały etat. Czy po zakończeniu kadencji dyrektora, chcąc wrócić na stanowisko nauczyciela, powinnam w arkuszu uwzględnić dla siebie 11 h, czy mogę przewidzieć etat?
Stosownie do art. 110 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) arkusz organizacji szkoły i przedszkola określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Zgodnie z § 17 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r., poz. 502) arkusz organizacji szkoły określa imię, nazwisko, stopień awansu zawodowego i kwalifikacje poszczególnych nauczycieli oraz rodzaj prowadzonych przez nich zajęć i liczbę godzin tych zajęć.
W świetle powyższych przepisów arkusz organizacyjny jest dokumentem porządkującym pracę w szkole, który reguluje sytuację uczniów i nauczycieli. Dyrektor szkoły jest nauczycielem, któremu powierzono pełnienie funkcji kierowniczej. Dyrektor szkoły, jak każdy inny nauczyciel, może oczekiwać, że jeżeli istnieją warunki do zatrudnienia go w pełnym obowiązkowym wymiarze czasu pracy, to takie zatrudnienie uzyska. Nie ma zatem przeszkód ze strony prawnej, żeby przy sporządzeniu arkusza organizacyjnego na rok 2022/2023 dyrektor szkoły, któremu kończy się kadencja, przewidział dla siebie zatrudnienie w pełnym wymiarze. Fakt, że zatrudnienie przed powierzeniem funkcji dyrektora szkoły było zatrudnieniem niepełnym, nie powoduje, że po ustaniu kadencji także musi być to zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od nauczyciela, który pracował w szkole do 31.08. i od 1.09. zostaje z nim podpisana kolejna umowa, dyrektor musi po raz kolejny żądać zaświadczenia o niekaralności z KRS? Co w przypadku, jeśli n-l dostarczył zaświadczenie z datą 3.09. Czy można podpisać z nim umowę do 31.08, czy tylko do końca czerwca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma ukończone studia magisterskie na kierunku pedagogika, specjalność: pedagogika resocjalizacyjna, z przygotowaniem pedagogicznym. Dodatkowo ma ukończony kurs kwalifikacyjny (w 2008 r.) z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy taka osoba posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w publicznej szkole podstawowej?
- Witam, mam następujący problem:
Od 18 października jedna z moich nauczycielek (WF) rozpoczyna urlop dla poratowania zdrowia (do 30. 08. 2014 r.). Od początku roku przebywała ona na zwolnieniu lekarskim, więc pozostali nauczyciele WF przejęli jej lekcje jako zastępstwa doraźne (udało mi się tak wprowadzić zmiany w planie, że wszystkie lekcje WF odbywały się normalnie). Ponieważ jeden z pozostałych nauczycieli WF (zatrudniony przez mianowanie) nie ma od 1 września etatu (wyraził zgodę na zmniejszenie w tym roku szkolnym liczby godzin i jest obecnie zatrudniony na 9,78/18), to chciałabym zatrudnić go na zastępstwo na czas urlopu nauczycielki w wymiarze 11,5 /18. Jak w związku z tym powinna być sformułowana obecnie jego umowa? Czy to ma być aneks do umowy z dnia 2 września br.? Czy dodatkowa umowa?
I czy mogę z tej umowy wypłacić mu dodatek za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może być zatrudniony w wymiarze 6,5/18 godz.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem gimnazjum. W sierpniu 2016r. wygrałam konkurs na to stanowisko. Teraz nasze gimnazjum ma być włączone do szkoły podstawowej. Rozumiem, że z mocy prawa mam stać się tam wicedyrektorem. Czy mój dodatek funkcyjny i motywacyjny itp. się zmieni? Które z przywilejów dyrektora zachowam?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe