Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem zespołu szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. W zespole funkcjonuje świetlica, w której pracuje nauczyciel na cały etat i drugi nauczyciel na 0,5 etatu. Świetlica pracuje w godz.6.45-16.15, z przerwą, gdy wszystkie dzieci są na lekcjach. Czy nauczyciel może pracować w tych godzinach, z 2-4-godzinną przerwą? Łączny czas pracy nie przekracza 8 godz. Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci, nie mogę inaczej zorganizować pracy.
Przepisy prawa oświatowego – ustawa Karta Nauczyciela w art. 42 . 1. - ustala czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć, który nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
Jednakże w kontekście kodeksu pracy, gdy jeden nauczyciel pracuje (nawet z przerwami) 40 godzin, natomiast od innych nie są takie obowiązki egzekwowane – może być interpretowane jako nierówne traktowanie w pracy.
W związku z powyższym doradzam organizację pracy z wykorzystaniem zapisów art. 42 w stosunku do pozostałych nauczycieli oraz zmodyfikowanie czasu ich pracy. Dyrektor może skorzystać z art. 42 ust.2, w myśl którego w ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum może prowadzić zajęcia opieki świetlicowej.
Podstawa prawna:
1) Karta Nauczyciela – ustawa z 26.01.1982 r. (ze zm.),
2) Kodeks pracy – ustawa z 26.06..1974 r. (ze zm.), w szczególności art. 183a.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzenie szkoły publicznej zostało przekazane przez gminę stowarzyszeniu na podstawie umowy. Dyrektor został odwołany przez wójta ze stanowiska, ale w dalszym ciągu pozostał nauczycielem zatrudnionym w szkole na czas nieokreślony tylko nie na podstawie KN a KP. Zarząd stowarzyszenia powierzył mu stanowisko dyrektora. Moje pytanie brzmi: czy wójt gminy powinien wydać owemu dyrektorowi świadectwo pracy za okres jego zatrudnienia w szkole prowadzonej przez gminę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy na realizację zajęć w ramach "godzin karcianych" wymagana jest zgoda rodzica. Bardzo proszę o odpowiedź i wskazanie mi podstaw prawnych ewentualnej wymaganej zgody.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy Statut można aneksować, czy przy wprowadzeniu nawet jednej zmiany w Statucie trzeba nowelizować tekst jednolity?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o dokładne wyjaśnienie tz. zmian w podejmowaniu decyzji w sprawie promocji śródrocznej uczniów klas I-II szkoły podstawowej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina może żądać zwrotu dotacji, która jak twierdzi jostaała wypłacona w nadmiernej wysokości, ponieważ korzystają ze stawki sąsiedniej gminy, a ta dokonała przeliczenia za zeszły rok i wyszło im że koszty były mniejsze. Jak to się ma do ustalania wysokości dotacji dla placówek niepublicznych na podstawie wydatków bieżących przedszkoli publicznych zaplanowanych w budżecie??? Przecież te pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem, rozliczone do 15 stycznia. UoSO mówi tylko o wydatkach bieżących zaplanowanych w budżecie i trudno mówić tu o dokonaniu zmiany stawki po rozliczeniu realizacji budżetu. Czy w związku z powyższym gmina ma prawo do zwrotu??
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe