Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Urlop dla poratowania zdrowia oraz urlop wypoczynkowy są usprawiedliwionymi nieobecnościami w pracy. Żaden obowiązujący przepis prawa pracy nie nakazuje ich odrobienia ani...

PORADA PRAWNA

Jestem nauczycielem dyplomowanym i pracuję w szkole ponadgimnazjalnej. Od dnia 20.11.2017 roku do dnia 19.11.2018 roku przebywałam na urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu zdrowotnego skorzystałam z urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni i wróciłam do pracy dnia 15.01.2019. Dyrektor przydzielił mi na rok szkolny 2018/2019 wymiar etatu w wysokości 18 godzin i 1,5 godziny nauczania indywidualnego. W 18 godzinnym wymiarze mam 10 godzin zajęć w klasach pierwszych i drugich oraz 8 godzin w klasach trzecich oraz 1,5 godzin nauczania indywidualnego w klasach trzecich (które kończą naukę 26.04. br). W tym tygodniu dowiedziałam się,że urlop dla poratowania zdrowia oraz urlop wypoczynkowy nie wliczają się do stosunku pracy, stąd moje uśrednienie godzin następuje od dnia powrotu do pracy i spadam z pensum 18/18 godzin na 16/18 godzin etatu, więc mam dwie możliwości albo zmienia mi się umowa o pracę albo mam do odrobienia 44 godziny zajęć dydaktycznych. Proszę o interpretację prawną tej sytuacji, czy faktycznie jest tak jak przedstawił to dyrektor. Chciałam tylko dodać, iż podczas przebywania przeze mnie na urlopie zarówno zdrowotnym jak i wypoczynkowym zastępował mnie inny nauczyciel, który miał uśrednienie takie, że nie spadał poniżej etatu, gdyż nauczanie indywidualne wliczało mu się w etat. Czy są przepisy określające liczbę okienek do etatu?

Urlop dla poratowania zdrowia oraz urlop wypoczynkowy są usprawiedliwionymi nieobecnościami w pracy. Żaden obowiązujący przepis prawa pracy nie nakazuje ich odrobienia ani też nie stanowi, że nieobecności te skutkują obniżeniem wymiaru zatrudnienia, a w związku z tym argumentacja dyrektora jest niezrozumiała. Przydzielenie 19,5 godzin świadczy o realizowaniu pełnego pensum 18/18 i 1,5 godziny ponadwymiarowej w rozumieniu art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., a w związku z tym nie ma podstawy do obniżenia wymiaru zatrudnienia i nie należy się na nie zgadzać. Gdyby dyrektor miał zamiar przydzielić jeszcze 44 godziny zajęć dydaktycznych, musiałyby zostać odrębnie opłacone jako kolejne godziny ponadwymiarowe - art. 35 ust. 3 KN. Jednocześnie przepisy KN nie określają czasu trwania okienek między zajęciami realizowanymi w ramach pensum. Kierując się potrzebami szkoły, rozkład zajęć określa dyrektor co oznacza, że nauczyciel może mieć nawet kilkugodzinne przerwy między lekcjami - art. 7 ust. 1 KN.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT