Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem dyplomowanym. W dniu 7 sierpnia podpisałam umowę do pracy w szkole podstawowej na stanowisko nauczyciela języka niemieckiego. Zatrudniała mnie dyrektorka szkoły, która swoją funkcję pełniła do 31 sierpnie, gdyż od 1 września objęła stanowisko dyrektora w innej placówce. Byłam ujęta w arkuszu organizacyjnym, który pani dyrektor przygotowała i przesłała go przyszłej pani dyrektor, która obejmowała placówkę w dniu 1 września. Nowa pani dyrektor stwierdziła, że jestem nieprawnie zatrudniona (podważyła decyzję swojej poprzedniczki), stwierdziła, że nie ma dla mnie godzin, gdyż przyjęła kogoś innego. Dziś na posiedzeniu rady pedagogicznej nie zostałam w ogóle przedstawiona jako pracownik szkoły, nie przydzielono mi żadnych czynności. Co ja mam w tej sytuacji zrobić? Jak mam się zachować?
Pracodawcą nauczyciela jest szkoła, nie zaś dyrektor, z tego względu umowa zawarta z nauczycielem przez szkołę reprezentowaną przez poprzedniego dyrektora w czasie pełnienie funkcji kierowniczej (art. 39 ust. 3 pkt 1 UoSO, art. 10 ust. 1 KN) jest ważna i obowiązuje, dopóki nie zostanie rozwiązana. W sytuacji, gdy nauczyciel nie otrzymuje przydziału godzin, mimo wszystko powinien stale wyrażać gotowość do pracy, co może m.in. sformułować na piśmie skierowanym do dyrektora (załączając jako dowód kopię umowy o pracę) oraz stawiać się w szkole, jeśli nie jest to jemu uniemożliwiane. Jeśli szkoła nie dysponuje godzinami, powinna wypłacać wynagrodzenie za przestój nauczycielowi gotowemu do świadczenia pracy (art. 80 i art. 81 § 1 KP). Brak zapłaty wynagrodzenia np. z powodu podważania istnienia stosunku pracy lub uniemożliwianie wykonywania pracy uprawniają nauczyciela do wytoczenia powództwa o zapłatę lub o dopuszczenie do pracy na warunkach określonych w umowie (art. 22 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację, czy poprawne są podstawy prawne niniejszego pisma dla sprzątaczki szkolnej:
W związku z Pani pismem z dnia 25.04.2019r. o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę informuję, iż na podstawie art. 36 ust.2, art. 38 ust. 3 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych (tj. Dz.U. z 2016r. poz. 902 z późn. zm.) przysługuje Pani odprawa pieniężna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dokumentacja kadrowa pracownika. Proszę o pomoc w następującej kwestii: w sierpniu został zatrudniony nauczyciel. Podpisano wszelkie niezbędne dokumentu, w tym także umowę o pracę od 01.09.2018 r. Pod koniec września zatrudniony nauczyciele zrezygnował z podjęcia pracy. Proszę o wytyczne co w takiej sytuacji zrobić z całą dokumentacją kadrową. Czy należy ją zarchiwizować? Jeśli tak, to jakie wpisać daty skrajne zatrudnienia (nawiązanie stosunku pracy - rozwiązanie stosunku pracy), do którego w gruncie rzeczy nie doszło?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W 2013 roku startując do konkursu na dyrektora szkoły otrzymałem ocenę pracy nauczyciela, konkurs wygrałem. Czy startując w 2015 roku do konkursu na nauczyciela, będąc dyrektorem, muszę mieć wydaną nową ocenę? Czy tamta opinia z 2013 roku jest ważna?
- Czy osoba mająca następujące wykształcenie: 1. magister fizjoterapii; 2. przygotowanie pedagogiczne; 3. Instruktor sportu osób niepełnosprawnych, specjalizacja piłka siatkowa, może prowadzić zajęcia wychowania fizycznego w klasach 1-3 oraz czy może w tym czasie prowadzić zajęcia gimnastyki korekcyjnej?
- Druga umowa na czas określony z nauczycielem dyplomowanym. Proszę o pomoc w następującej kwestii: nauczyciel dyplomowany X, zatrudniony na okres roku szkolnego 2017/2018 miałby być zatrudniony na kolejny rok szkolny w celu zastępstwa nauczyciela Y, który w roku szkolnym 2018/2019 zostanie przesunięty (na jego prośbę) ze stanowiska nauczyciela w-f na wychowawcę świetlicy szkolnej w celu zastępstwa przebywającego na urlopie wychowawczym wychowawcy świetlicy - nauczyciela Z. Jak w tej sytuacji sporządzić umowę na czas określony z nauczycielem dyplomowanym X, który tylko czasowo może być zatrudniony jako nauczyciel w-f, ponieważ nauczyciel Y w roku szkolnym 2019/2010 wróci na swoje dotychczasowe stanowisko. Proszę o wytyczne, jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie z nauczycielem X.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe