Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem, mgr nauczania początkowego (taki mam wpis na dyplomie). 1 września będę miała 35 lat pracy. Od 1.08.1996 r. pełnię funkcję dyrektora szkoły i przedszkola. Obecnie dobiega końca maja 22 letnia kadencja na stanowisku dyrektora. W kwietniu tego roku ogłoszono konkurs. Nie przystępuję do konkursy, chcę wrócić na stanowisko nauczyciela klas I-III, ponieważ przez 17 lat, w każde wakacje są remonty (a mój urlop to fikcja). Od września chciałabym uczyć w klasie I. Nauczycielki, które uczą w klasie III: jedna rok przed emeryturą, dwie z 20-letnim stażem pracy z kwalifikacjami również do przedszkola. Jedna z nich postanowiła "kopać" pode mną i wszelkimi sposobami chce mnie pozbawić pracy na stanowisku nauczyciela klasy I. Nie znam kandydatów na stanowisko dyrektora. Czy mogę stracić pracę i nie dostać klasy I? Nie jestem w konflikcie z rodzicami, nie choruję, w pracy z uczniami miałam wiele osiągnięć. Czy podpisy rodziców zebrane przez nauczycielkę (mogą pozbawić mnie pracy na stanowisku wychowawcy klasy I). Nie wiem co mówi nauczycielka do rodziców?
W opisanym przypadku, ustępujący dyrektor powraca na stanowisko nauczyciela w szkole, w której jest zatrudniony. W związku z tym, że nowy dyrektor obejmie stanowisko od września, dotychczasowy dyrektor sporządza projekt organizacyjny na nowy rok szkolny, w którym określa dla siebie godziny nauczycielskie, zgodnie z kwalifikacjami. W takich przypadkach często zdarza się, że w szkole jest niewystarczająca liczba godzin, w związku z czym zachodzi potrzeba ograniczenia innemu nauczycielowi ilości godzin, przeniesienia na inne stanowisko albo zwolnienia z pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw MEN zmienia przepis art. 10a KN, dotyczący zatrudniania nauczycieli tylko i wyłącznie na umowę o pracę.
Zgodnie z nowym zapisem, który wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Pytanie PIERWSZE dotyczy umowy dla nauczycieli w liceum dla dorosłych pracującym w systemie zaocznym. Czy bazując na powyższym zapisie można od stycznia zmienić umowy o pracę dla nauczycieli na jak było wcześniej umowę-zlecenie?
Nadmieniam, że w skali miesiąca czyli 4 tygodni żaden nauczyciel nie przekracza 16 godzin zajęć ze słuchaczami.
Pytanie DRUGIE: Czy możliwe jest także podpisanie umowy z nauczycielem prowadzącym własną działalność gospodarczą w zakresie związanym z nauczaniem danego przedmiotu podpisanie umowy o współpracy i rozliczanie się co miesiąc na podstawie wystawionych przez niego faktur?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź w sprawie wymiaru urlopu dla pracownika niepedagogicznego zatrudnionego w szkole w wymiarze 3/4 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z zapytaniem o fundusz socjalny. Podam przykład: jeśli nauczyciel pracuje w trzech szkołach i w jednej z nich ma 4 godziny, czy w takim przypadku należy mu się całość świadczenia, czy zgodnie z jego zatrudnieniem? Chodzi mi o świadczenie świąteczne, a przecież świadczenia socjalne są nie na osobę tylko na etat. Z góry dziękuję za pomoc.
- Dyrektor chce wypowiedzieć sprzątaczce umowę o pracę z dniem 01 lipca, z faktu iż w czasie wakacji następuję zmniejszenie obowiązków i nie ma potrzeby zatrudnienia tylu pracowników. Czy można z takiego powodu wypowiedzieć umowę o pracę i czy jako pracodawca nie naruszy prawa chcąc od września zatrudnić kolejną lub tą samą osobę na tym stanowisku? Czy jest w przepisach prawa wskazany okres, przez który pracodawca nie może zatrudnić nikogo na takim stanowisku na którym nastąpiło rozwiązanie umowy z w/w powodu? Czy osobie takiej należy się odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który skończył studia licencjackie z pedagogiki terapeutycznej może być nauczycielem wspomagającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe