Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielką języka angielskiego w przedszkolu niepublicznym. Skończyłam filologię angielską bez przygotowania pedagogicznego. Czy wystarczy abym skończyła studia Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna-(3 semestry) 462 godziny zajęć w tym 150 godzin praktyk żebym mogła pracować w przedszkolu w roku 2020/2021?
Zarówno do nauczania języka obcego, jak i do zajmowania stanowiska nauczyciela przedszkola wymagane jest posiadanie przygotowania pedagogicznego (§ 4 i § 12 rozporządzenia rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.). Na podstawie treści pytania nie można stwierdzić, czy ukończenie studiów (zapewne podyplomowych) opisanych w pytaniu będzie wystarczające, ponieważ nie podano, czy ich program przewiduje nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; takie są wymogi do stwierdzenia uzyskania przygotowania pedagogicznego, a jego posiadanie potwierdza treść dyplomu ukończenia studiów (§ 2 pkt 2 ww. rozporządzenia). Należałoby zwrócić się do uczelni z zapytaniem, czy te konkretne studia będą się wiązały z nabyciem przygotowania pedagogicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w przedszkolu publicznym nauczycielowi należy się urlop za wyjazd na wycieczkę po godzinach pracy? Co może dyrektor, który jest straszony PIP, za każdym razem, gdy coś nie podoba się pracownikowi?
- Jestem dyrektorem Bursy Szkolnej, czy Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 roku w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych obowiązuje również w tego typu placówkach? Mamy sprzeczne informacje i chciałabym rady Państwa ekspertów.
- Jestem dyrektorem szkoły, którego kadencja kończy się z dniem 31.08.2018 r. Organ prowadzący wymusza na mnie, abym wystąpiła z wnioskiem do szkoły, gdzie pracuje nowo wybrana Pani dyrektor, iż z dniem 1 września br. Pani dyrektor zostanie zatrudniona w naszej szkole szkole za porozumieniem stron na zasadzie przeniesienia z obecnej placówki.
Przecież ja nie mogę podejmować decyzji wiążących po 1 września. Nadmieniam, iż nie mogę też tego zrobić teraz w maju, ponieważ mam nadmiar nauczycieli języka niemieckiego, od którego specjalistką jest nowa Pani dyrektor, do czego nakłaniał mnie także organ. Nie mogę na siebie brać takiej odpowiedzialności. Czy się mylę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą prywatną na prawach szkoły publicznej. Czy możemy zatrudniać nauczycieli na umowę-zlecenie przy liczbie godzin dydaktycznych: 7, 10, 14 czy obligatoryjnie na części etatu? Wielu nauczycielom odpowiada umowa-zlecenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od lutego w naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Jeden nauczyciel nadal ma trudności z umiejętnością korzystania z dziennika i dokumentuje pracę w formie papierowej. W jaki sposób jako dyrektor mogę wyegzekwować, żeby nauczył się korzystać z dziennika elektronicznego, gdyż od września tylko taka forma będzie obowiązywać? Nauczyciel brał udział w szkoleniach organizowanych w szkole, uzyskał niejednokrotnie pomoc od kolegów i nadal nie potrafi.(osoba ta jest trzy lata przed emeryturą).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe