Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy placówką niepubliczną feryjną, zatrudniającą nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy, jednak w umowie jest zapis odnośnie urlopu "co do wymiaru urlopu ma zastosowanie art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela – nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W praktyce oznacza to, że w innym terminie, niż okres ferii zimowych, wakacji letnich lub ewentualnych przerw świątecznych, nauczyciel skorzystać z urlopu nie może. Zastosowanie powyższego artykuł nie rodzi żadnych dodatkowych świadczeń finansowych wynikających z Karty Nauczyciela.". Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielce, która wraca z urlopu rodzicielskiego, na podstawie Kodeksu pracy czy z Karty Nauczyciela?
Sytuacja jest nieco skomplikowana z uwagi na brak konsekwencji co do uregulowania kwestii urlopów wypoczynkowych nauczycieli.
Jasne jest to, że podstawą zatrudnienia w placówkach niepublicznych będzie kodeks pracy, ale jednocześnie przyznano nauczycielom prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii i wakacji. Rodzi to problem interpretacyjny, w tym stanie właściwie niemożliwy do rozwiązania.
Z jednej strony nauczyciel ma przyznane prawo do urlopu feryjnego, a z drugiej strony, w razie jego niewykorzystania kwestionuje się jego prawo do urlopu uzupełniającego. Pewne jest to, że urlopy związane z rodzicielstwem nie skracają w żaden sposób, ani nie ograniczają prawa do urlopu wypoczynkowego. Wprost nie wskazano, że wewnętrzne przepisy gwarantują nauczycielowi prawo do urlopu uzupełniającego, ale z przepisów ogólnych zawartych w kodeksie pracy wynika, że urlopy rodzicielskie nie wyłączają prawa pracownika do urlopu wypoczynkowego.
Interpretując przepisy na korzyść pracowników, uznać należy, ze zachowują oni prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym poruszyć kwestię przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. Jestem nowym dyrektorem i na podstawie arkuszy informacyjnych dot. pracy nauczycieli przyznałam dodatki motywacyjne we wrześniu. Okazało się, że dwóch nauczycieli ma je niższe niż w ubiegłym roku. Zarzucono mi, że na piśmie nie zawiadomiłam ich wcześniej o obniżeniu dodatku. Czy ogólne przepisy oświatowe zawierają informacje na temat warunków obniżenia dodatku motywacyjnego, czy ma to regulować szkolny dokument tworzony na podstawie uchwały organu prowadzącego? Dodam, że ta uchwała nie zawiera takich informacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam polonistkę, która dostarczyła mi świadectwo kursu kwalifikacyjnego " do prowadzenia zajęć dydaktycznych ze sztuki, plastyki i muzyki". W przydziale czynności na następny rok otrzymała m.in j.polski, muzykę, plastykę i zajęcia artystyczne, chór i zajęcia instrumentalne. Nauczycielka poinformowała mnie, że nie podejmuje się prowadzenia chóru i zajęć instrumentalnych, ponieważ na kursie nie uczono jej gry na instrumencie. Mam problem czy mogę jej powierzyć nauczanie muzyki, skoro jak sama twierdzi nie umie grać, a w podstawie programowej przedmiotu muzyka III etap edukacyjny w komentarzu jest zapis:" Podstawa programowa nakłada na nauczyciela obowiązek zrealizowania wszystkich zawartych w niej treści i wykształcenia zakładanych umiejętności ucznia" i " w nauczaniu przedmiotu szczególne znaczenie posiada aktywność muzyczna nauczyciela, który musi umieć grac i śpiewać, prowadzić zespół muzyczny, inspirować twórczą aktywność uczniów". Dylemat czy przydzielić muzykę czy też nie. Jeśli tak to jak się zabezpieczyć, żeby nauczycielka zrealizowała podstawę programowa z przedmiotu muzyka.
- Nauczycielka była u nas zatrudniona od 01.09.2001r do 31.08.2016r. Od 01.09.2016r została przeniesiona na jej prośbę do innej szkoły. Na 31.08.2016r miała udokumentowanych 18 lat 3 miesiące 0 dni. 14.09.2016r zwróciła się do nas (mimo, że u nas już nie pracuje) o wypłatę jej nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Zaznaczam, że do podania dołączyła świadectwa pracy, których wcześniej nie było w teczce akt osobowych. Po nowym wyliczeniu okresów pracy ze wszystkich świadectw pracy na dzień 31.08.2016r jej staż pracy 20 lat 7 miesięcy 2 dni. W której szkole powinna ubiegać się wypłatę nagrody jubileuszowej: - w szkole, w której była zatrudniona do 31.08.2016r , ale wtedy nie było wszystkich świadectw pracy, - czy w szkole w której jest zatrudniona od 01.09.2016r? (złożyła wszystkie świadectwa pracy). Jeśli my musimy nauczycielce wypłacić nagrodę jubileuszową – to na jaki dzień?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator pracuje na 0.5 etatu i po przebyciu 182 dni wykorzystał urlop wypoczynkowy. W czasie urlopu złożył wniosek o tzw., wczasy pod gruszą'' . Na urlopie złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z uwagi na stan zdrowia. Dodam,że jest rencistą od kilkunastu lat. od 17 maja 2017r. nie jest pracownikiem. Rodzina pyta dyrektora dlaczego nie otrzymał świadczenia a dopełnił wymagania zawarte w regulaminie ZFŚS tj. złożył gdy był na początku urlopu i był pracownikiem. Do księgowości wniosek o wczasy dotarł 12 czerwca i księgowość jest zdania,że w dniu 12 czerwca nie był pracownikiem. Czy dyrektor wydając polecenie na piśmie wypłatę należnego świadczenia popełnił błąd? Jest nie dopełnienie formalności po stronie szkoły, a nie widzę błędu konserwatora.
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymał pismo o ograniczeniu zatrudnienia w roku szkolnym 2016/2017. Nauczyciel ten nie wyraził zgody na ograniczenie zatrudnienia. W międzyczasie zaistniały okoliczności z których dyrektor wyciągnął wniosek o możliwości przyznania temu nauczycielowi pełnego etatu. Czy mając na uwadze pismo o ograniczeniu zatrudnienia i brak zgody nauczyciela dyrektor może nie wypowiedzieć umowy i poinformować go o planowanym przydzieleniu mu pełnego etatu w roku szkolnym 2016/2017 (anulując w ten sposób zapowiedź wypowiedzenia umowy w przypadku braku zgody nauczyciela na ograniczenie zatrudnienia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe