Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka była u nas zatrudniona od 01.09.2001r do 31.08.2016r. Od 01.09.2016r została przeniesiona na jej prośbę do innej szkoły. Na 31.08.2016r miała udokumentowanych 18 lat 3 miesiące 0 dni. 14.09.2016r zwróciła się do nas (mimo, że u nas już nie pracuje) o wypłatę jej nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Zaznaczam, że do podania dołączyła świadectwa pracy, których wcześniej nie było w teczce akt osobowych. Po nowym wyliczeniu okresów pracy ze wszystkich świadectw pracy na dzień 31.08.2016r jej staż pracy 20 lat 7 miesięcy 2 dni. W której szkole powinna ubiegać się wypłatę nagrody jubileuszowej: - w szkole, w której była zatrudniona do 31.08.2016r , ale wtedy nie było wszystkich świadectw pracy, - czy w szkole w której jest zatrudniona od 01.09.2016r? (złożyła wszystkie świadectwa pracy). Jeśli my musimy nauczycielce wypłacić nagrodę jubileuszową – to na jaki dzień?
W opisanym przypadku szkołą, która powinna wypłacić nauczycielce nagrodę jubileuszową jest szkoła, w której aktualnie jest ona zatrudniona. W okresie zatrudnienia w Państwa szkole nauczycielka nie udokumentowała swojego prawa do nagrody.
W przypadku przeniesienia nauczyciela do innej szkoły w trybie art. 18 Karty Nauczyciela, akta osobowe nauczyciela przekazuje się do szkoły, do której nauczyciel jest przenoszony. Nowy pracodawca wie zatem, jakie dokumenty były w tych aktach oraz, że nagroda nie została wypłacona. Z chwilą przedłożenia brakujących świadectw pracy, powinien wypłacić nagrodę zgodnie z przepisami Rozporządzenia MENiS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (§ 5).
Jeżeli nie było to przeniesienie na podstawie art. 18 KN, a jedynie rozwiązanie umowy i nawiązanie nowego stosunku pracy w drugiej szkole, wystarczy wystawić zaświadczenie, że z powodu nieudokumentowania przez nauczycielkę w trakcie zatrudnienia prawa do nagrody jubileuszowej, nie została ona wypłacona w Waszej szkole.
Gdyby powyższa sytuacja spowodowana byla zaniedbaniem z Państwa strony (brak nagrody mimo posiadania wszystkich świadectw pracy), nauczycielka mogłaby żądać wypłaty zaległej nagrody w terminie do 3 lat (okres przedawnienia roszczeń pracowniczych).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie w szkole podstawowej otrzymał urlop bezpłatny od 7 września 2015 do 31 stycznia 2016. Od 1 lutego nadal chce kontynuować urlop bezpłatny. Czy powinien on być udzielony do 31 sierpnia 2016r. gdyż nauczyciel nie świadcząc pracy nie uzyskał prawa do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia 2016? Udzielenie urlopu bezpłatnego do końca czerwca spowoduje, że skorzysta z urlopu, do którego nie nabył prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor ma powołanie od 01.09.2013 do 30.06.2015r. i tak została sporządzona umowa o pracę. Co z urlopem wypoczynkowym? Czy należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za urlop? Czy przedłużyć umowę do 31.08.2015 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin przebywa od września 2020 r. na urlopie bezpłatnym z art. 17 ust. 2 KN. W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w roku szkolnym 2023/2024 zmniejsza się również wymiar zatrudnienia nauczyciela. Opisana sytuacja, jest sytuacją przejściową i za dwa lata wymiar zatrudnienia nauczyciela wróci do stanu obecnego. Czy dyrektor w takiej sytuacji, mimo informacji, że nauczyciel będzie kontynuował urlop, ma obowiązek poinformować nauczyciela o zmianie wymiaru zatrudnienia? W jaki sposób poinformować nauczyciela – za pomocą porozumienia, czy wypowiedzenia zmieniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zmianami w KN od 1.09. 2018 r. można w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie zatrudniać nauczycieli na umowę -zlecenie (w szkole nie obowiązuje KN tylko KP)?
- Aktualnie w naszej szkole jest zatrudnionych 6 pań sprzątających, które świadczą pracę w godz. 7-15. Były próby zmiany godzin pracy natomiast bezskuteczne z uwagi na działania związków zawodowych. Aktualnie, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ, GIS dot. organizacji zajęć w szkole i placówce wymagana i konieczna jest dezynfekcja po każdej godzinie lekcyjnej, a w naszej szkole ostatnia lekcja kończy się o 15.15, a zajęcia praktyczne nawet o 17. Czy jest możliwe i w jakim trybie może nastąpić zmiana godzin pracy pań sprzątających? Jeżeli byłoby to zarządzenie dyrektora to zwracam się z prośbą o wzór takowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe