Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy zespołem szkolno-przedszkolnym (przedszkole i szkoła podstawowa). Od godziny 14.40 w przedszkolu zostaje 4 dzieci, a w szkole w świetlicy 10 uczniów. Organ prowadzący nie chce przyznać dodatkowych godzin w przedszkolu dla czwórki dzieci, co dla rodziców czynnych zawodowo jest poważnym problemem. Dzieci z przedszkola nie mogą zostać zapisane do świetlicy. Jaką formę organizacyjną zgodnie z prawem powinny przyjąć zajęcia opiekuńcze dla tej grupy, aby mogły nią być objęte na jednej godzinie zarówno dzieci z przedszkola jaki i uczniowie szkoły?
Uczniowie oddziału przedszkolnego mogą pozostawać wyłącznie pod opieką nauczyciela przedszkola, czyli w placówce publicznej – nauczyciela zatrudnionego z wymiarem pensum 22 lub 25 godzin, realizującego godziny w placówce nieferyjnej (§ 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz.U. z 2017 r., poz. 649, § 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69, art. 42 ust. 3 lp. 1 i 2 ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz.U. z 2017 r., poz. 1189). Opieki nad dziećmi z oddziału przedszkolnego nie może sprawować wychowawca świetlicy pracujący w szkole podstawowej (w placówce feryjnej) z pensum 26-godzinnym, uprawniony do opieki nad dziećmi uczęszczającymi co najmniej do I klasy (art. 95 ust. 1 i art. 105 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59, art. 42 ust. 3 lp. 6 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie odnośnie zapisów rodziców opiekunów prawnych w arkuszach ocen i dzienniku. W arkuszu ocen jest zapis: Imiona i nazwiska rodziców i adresy ich zamieszkania. Co w momencie gdy:
1) Jedno z rodziców nie żyje. Wpisujemy imię i nazwisko drugiego rodzica – nie żyje?
2) Matka jest pozbawiona praw rodzicielskich. Wpisujemy wtedy dane tylko ojca?
3) Opiekunem prawnym dziecka jest babcia, rodzice są pozbawieni praw rodzicielskich. Wpisujemy dane babci?
4) Czy możemy prosić rodzica o potwierdzenie dokumentem, pozbawienia drugiego rodzica praw rodzicielskich? Czy ksero ma być przechowywane w teczce ucznia?
5) Arkusze szkolne powinny być drukowane jedno, czy dwustronnie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy są jakieś zasady ustalenia wysokości i dokumentowania pobrania wynagrodzenia osoby prowadzącej niepubliczne przedszkole (dyrektor przedszkola)? Czy to wynagrodzenie jest opodatkowane? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia z religii w przedszkolu mogą odbywać się w czasie bezpłatnych 5 godzin, tj. w czasie realizacji podstawy programowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy niepubliczna placówka mam na myśli (OREW) może wystąpić do kuratora oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada wymaganych kwalifikacji.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel w szkole podstawowej ogólnodostępnej na podstawie przedstawionych poniżej ukończonych studiów posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych?
A co jeśli nauczyciel posiada wymagane kwalifikacje: czy prowadzi ten rodzaj zajęć specjalistycznych u uczniami tylko w zakresie pierwszego etapu edukacyjnego?
Kwalifikacje nauczyciela:
• Dyplom ukończenia studiów magisterskich – Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną (2001 r.) (brak suplementu; na podstawie indeksu – 20 godz. – Terapii pedagogicznej);
• Ukończone Studia Podyplomowe: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika – 2003 r.).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe