Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeszcze raz dziękuję za kolejną odpowiedź. Drążę jednak temat. A jeśli nauczyciel został zatrudniony na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela w okresie od 1.09 do 30.06 (bo taki był okres urlopu dla poratowanie zdrowia nieobecnego nauczyciela) to czy tak zatrudniony nauczyciel może rozpocząć staż na kontraktowego? Wcześniejsze pytania i odpowiedzi brzmiały. Dziękuję za odpowiedź na zadane pytanie, ale nie jest ona ścisła. Cyt. Czy nauczyciel stażysta może rozpocząć staż na stopień awansu nauczyciela kontraktowego, jeśli jest zatrudniony na czas określony do końca zajęć w roku szkolnym tj. od 1.09 do ostatniego piątku czerwca. Czas stażu trwa 9 miesięcy, czyli do końca maja. A w kolejnym miesiącu jest w stanie zmieścić się w procedurze i terminach włącznie z rozmową kwalifikacyjną, jeśli dyrektor nie będzie trzymać się maksymalnych przedziałów czasowych. Odpowiedź brzmiała: Nauczyciel powinien być zatrudniony na okres całego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia, jeśli – jak opisano w pytaniu – podjął pracę z początkiem roku szkolnego. Oznacza to, że może odbyć staż. Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.). Wyjaśnienie: Podjął z początkiem roku szkolnego 1.09, ale nie został zatrudniony do końca roku szkolnego do 31.08 tylko do końca zajęć szkolnych, czyli do końca czerwca przed wakacjami. Co wtedy? Proszę jeszcze raz o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych wyżej. Natomiast nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Oznacza to, że błędnie sporządzono umowę z nauczycielem uniemożliwiając mu odbycie stażu. Z nauczycielem powinna być zawarta umowa na okres od 1.09 do 31.08. Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 64.5.
Odpowiedzi udzielono jednoznacznie: zatrudnienie nauczyciela na okres 10 miesięcy uniemożliwia mu odbycie stażu. Uzasadnienie – jw.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego 4.09.2018 r. Czy na koniec stażu w 2021 r. obowiązują przepisy dotyczące awansu z 2018 r., czy nowsze? (Czy ocena pracy, czy ocena za okres stażu?)
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w szkole podstawowej w jednej miejscowości, będąc na urlopie wychowawczym, podjęła pracę na 1/2 etatu w innej szkole(gimnazjum). Czy może kontynuować ścieżkę awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego ,kiedy głównym miejscem zatrudnienia jest w dalszym ciągu jej poprzednia szkoła?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakiego planu rozwoju zawodowego nie można zatwierdzić?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Do dnia 23.08.2017 r. pełniłam funkcję dyrektora szkoły. Teraz pracuję już w innej szkole, jedna z nauczycielek nie złożyła mi sprawozdania za okres stażu (za 2 lata na nauczyciela dyplomowanego), co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Nie chcę podpisywać cząstkowej oceny za okres stażu odbytego przez tą nauczycielkę nie będąc już dyrektorem. Nadmieniam, że w ogóle nie kontaktowała się ze mną w tej sprawie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Proszę o interpretację zapisu Art 9d KN: Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Pytanie: czy nauczyciel może złożyć wniosek do dyrektora po przepracowaniu roku od nadania stopnia nauczyciela kontraktowego (przepracowane 2 lata w szkole). Zapis rozporządzenia nie mówi o przepracowaniu 2 lat od nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Wiem, że w różnych szkołach jest różnie (różna interpretacja przez dyrektorów). Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe