Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nauczyciel po dostarczeniu dokumentów udokumentował, że na maja 2017 ma 23 lata i 10 dni. Czy nagroda jubileuszowa przepada czy należy ją wypłacić? Wcześniej miał 17 lat pracy.
Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418 nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody, czyli po wypracowaniu wymaganego stażu lub wykazania posiadania okresów równorzędnych (np. pracy na roli). Ponadto nauczyciel jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji. Generalnie nauczyciel nie traci prawa do nagrody, jeśli udokumentuje prawo do niej w terminie późniejszym, niż nabywa do niej prawo. Natomiast jeśli staż wykaże po upływie 3 lat od jego wypracowania, pracodawca może odmówić wypłaty ze względu na przedawnienie roszczenia (art. 291 § 1 KP). W omawianym przypadku należy więc ustalić datę, w której nauczyciel wypracował 20 – letni staż pracy, z uwzględnieniem nowych dokumentów. Jeśli nie upłynął okres 3 lat od wypracowania 20-letniego stażu, nagrodę należy wypłacić; po tym terminie można odmówić wypłaty z uwagi na przedawnienie roszczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel od 1 stycznia 2012 r. do 1 czerwca 2012 r. przebywał na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Od 4 czerwca do 22 czerwca przebywał na zwolnieniu lekarskim - opieka nad chorym dzieckiem. Od 25 czerwca do 28 czerwca przebywał na urlopie bezpłatnym. 29 czerwca i 1 października korzystał z uprawnień wynikających z art. 188 KP. Czy nauczycielowi przysługuje prawo do trzynastej pensji za rok 2012?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura udzielenia dyrektorowi urlopu wypoczynkowego? Kiedy dyrektor może zaplanować urlop tzn. czy tylko w ferie zimowe i letnie? Czy dyrektor składa wniosek do organu prowadzącego? Czy istnieje jakiś wzór planu urlopów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba zatrudniona od dwóch tygodni na zastępstwo może korzystać z ZFŚS?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy kwalifikacje do zajęć korekcyjno- kompensacyjnych posiada osoba, która ukończyła studia mgr z historii oraz studia podyplomowe w zakresie; 1) diagnozy i psychoprofilaktyki zagrożeń edukacyjnych; 2) nauczania języka polskiego w zreformowanej szkole; 3) kultury i języka polskiego oraz historii i społeczeństwa; 4) nauczania przyrody w zreformowanym systemie edukacji.
- Proszę o pilną informację dotyczącą możliwości zawarcia umowy na zastępstwo do zastępowania nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą w placówce (dyrektor, wicedyrektor)- do realizacji godzin dydaktycznych, których osoby pełniące funkcje kierownicze nie realizują ze względu na tzw. zniżkę godzin. Pełnienie funkcji ma charakter kadencyjny. Czy w związku z tym faktem, na okres pełnienia funkcji dyrektora czy wicedyrektora szkoły, możliwe jest zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo za osoby pełniące te funkcje, ale nie na stanowiskach kierowniczych tylko na stanowisku nauczycielskim np. wicedyrektor jest polonistą, ale ze względu na pełnioną funkcją (zniżka godzin) nie realizuje swoich godzin jako polonista i istnieje konieczność zatrudnienia innego nauczyciela polonisty. Czy zatrudniony polonista, który przejął godziny zajęć dydaktycznych za wicedyrektora, może być zatrudniony na zastępstwo na stanowisku nauczyciela polonisty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe