Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nauczyciel został zatrudniony na umowę o pracę tylko na 10 godz doradztwa zawodowego od 1 października 2018 r do 7 grudnia 2018 r. Czy takiemu nauczycielowi należy wypłacić trzynastkę?
Nauczyciel nie został zatrudniony zgodnie z organizacją pracy jednostki oświatowej, czyli od 1 - 3 września 2018 r., a w związku z tym nie jest uprawniony do trzynastki za 2018 r. w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu - art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, Dz.U. z 2018 r., poz. 1872. Według MEN określenie „nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły" oznacza, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dotyczy nauczycieli, z którymi stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego, tj. z dniem 1 września (z uwzględnieniem dopuszczonej przepisami możliwości rozpoczęcia zajęć w innym terminie - np. w związku z prowadzeniem zajęć od poniedziałku do piątku). Gdyby ustawodawca zamierzał przyznać prawo do wynagrodzenia rocznego każdemu nauczycielowi niezależnie od tego, z jaką datą został zatrudniony, to nie ustanawiałby warunku nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły (MEN o trzynastkach, http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja.ekspert2/105270/MEN-o-trzynastkach).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w dniu 1 września 2018 r. na postawie mianowania w dniu 18 stycznia 2020 roku ukończy 57 lat. Czy w związku z tym można rozwiązać z nim umowę o pracę na czas nieokreślony w związku z art 23 ust. 1 pkt 2? Nauczyciel przebywa na zwolnieniach lekarskich od 10 czerwca 2019 r., a wcześniej również korzystał wielokrotnie ze ze zwolnień lekarskich utrudniając prawidłową organizację roku szkolnego i kształcenia uczniów. Czy można mu wręczyć lub wysłać pocztą wypowiedzenie, gdy przebywa na kolejnych zwolnieniach? W chwili obecnej jest to 203 dni zwolnień lekarskich. Jaki wówczas okres wypowiedzenia należy zastosować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracownika, który jest zatrudniony w placówce od 01.01.2017 r. na stanowisku pomoc administracyjna. Jest to osoba bardzo kompetentna, doskonale znająca i realizująca swoje obowiązki. W placówce ogłoszono konkurs na stanowisko urzędnicze i ta pracownica przystąpiła do tego konkursu. Konkurs wygrała i teraz powstaje pytanie czy koniecznie powinna przechodzić służbę przygotowawczą czy może dyrektor zwolnić pracownika z tej służby zgodnie z art 19 U 5 ustawy o pracownikach samorządowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudniony jest na 1/2 etatu pracownik na stanowisku robotnik. W związku z dużymi opadami śniegu czy mogę zwiększy ilość godzin pracy w ciągu dnia. Pracownik będzie mógł odebrać ponadwymiarowe godziny innego dnia po wcześniejszym uzgodnieniu. Czy mogę zmieniać zakres obowiązków w takcie trwania roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poniżej odpowiedz ma moje pytanie. Czy dobrze zrozumiałam, że pierwszy urlop udzielamy do 5 roku życia dziecka, a drugi (ten na dziecko chore) może rodzić wykorzystać dopiero po 5 roku życia? Nauczycielka musi wrócić do pracy popracować do stycznia 2016 i dopiero można jej udzielić 5 miesięcznego urlopu do końca czerwca 2016? Nauczyciela urodziła 12.04.2012 r. chore dziecko (posiada orzeczenie o niepełnosprawności) do tej pory został jej udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach 1. 01.03.2013-30.06.2013, 2. 01.09.2013 - 31.08.2014 a 3. 01.09.2014 - 31.08.2015. Z przysługującego jej 35 miesięcznego urlopu wychowawczego zostanie jej 7 miesięcy. Jak jej udzielić urlopu, gdzie nauczycielowi powinno się udzielać urlop na rok szkolny, a zostało tylko 7 miesięcy. Drugie pytanie. Ponieważ nauczycielka ma prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego w związku z posiadaniem dziecka z orzeczeniem w ilości 35 miesięcy. Czy podział urlopu na pięć części dotyczy każdego urlopu 35 miesięcznego? Czy podział na 5 części mam liczyć na 70 miesięcy? Zgodnie z Kartą Nauczyciela, urlop wychowawczy nie musi być udzielony na cały rok szkolny. Ustawa określa jedynie terminy składania wniosków i zakończenia urlopu wychowawczego - na koniec sierpnia (zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli urlop wychowawczy został udzielony w wymiarze nieprzekraczającym 1 miesiąca) lub na koniec zajęć szkolnych w czerwcu. Z powyższego wynika, że pozostałego urlopu będzie można udzielić w 2016 roku w wymiarze 5 miesięcy - od lutego do czerwca. Wówczas nauczycielka nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji 2016 r. Gdyby udzielić urlopu od stycznia, potrzeba by było 8 miesięcy - do końca sierpnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ogóle i kiedy można rozwiązać umowę o pracę na czas określony (zatrudnienie od 1.10.2017 r. do 31.08.2018 r.) zawartą na podstawie KN z nauczycielem przebywającym na długotrwałym zwolnieniu lekarskim trwającym od 14.04.2018 r. do obecnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe