Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli po złożeniu do organu prowadzącego przez dyrektora arkusza, nauczyciel zatrudniony z mianowania, dla którego od września nie przewidziano żadnych godzin i konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy z braku godzin, od początku maja rozpoczął roczny urlop dla podratowania zdrowia, może w maju, czyli po zatwierdzeniu arkusza, otrzymać wypowiedzenie, gdy jest już na urlopie? W jaki sposób dyrektor może skutecznie doręczyć takie wypowiedzenie i czy od września ten urlop nadal trwa i jest płatny dla nauczyciela, czy automatycznie wygasa z końcem roku szkolnego?
W czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi można doręczyć (najlepiej listem poleconym za dowodem doręczenia) wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych – art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2014 r., I PK 247/13. Nauczyciel będzie mógł korzystać z tego urlopu tylko do ostatniego dnia zatrudnienia, czyli do 31 sierpnia 2019 r., ponieważ urlop przysługuje „nauczycielowi”, a jest nim tylko osoba zatrudniona w publicznej jednostce oświatowej – art. 73 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz.16.00 pracuje planowo od 12.00 do 16.00, to czy powinno się mu umożliwić pracę w godzinach rannych czyli zamienić godziny pracy z drugim nauczycielem, czy należy zwolnić nauczyciela z całego dnia pracy ponieważ o godz. 12.30 musi wyjechać aby dotrzeć na miejsce szkolenia? Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz. 16.00 pracuje planowo od godz. 7.00 do 15.30 i realizuje tygodniowo 3 planowe nadgodziny tygodniowo, które zgodnie z uchwałą rady miejskiej są rozliczne proporcjonalnie każdego dnia tygodnia, to czy zwalniając nauczyciela o godz.12.30 na szkolenie liczę mu nadgodziny planowe, czy potrącam tyle ile faktycznie zwalniam- czyli 3, tym bardziej, że za nieobecnego nauczyciela muszę innemu nauczycielowi przydzielić nadgodziny doraźne?
- Mam nauczyciela, który jest na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. w szkole jest reorganizacja i zmniejsza się liczba oddziałów i etatów (od września ten nauczyciel będzie miał 12/18 etatu). Nauczyciel od września chciałby skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego i odejść na świadczenie kompensacyjne (55 lat kończy 17 października 2019 r.) Nauczyciel również chciałby skorzystać z 9 miesięcznej odprawy emerytalnej- czy to prawo będzie mu przysługiwało w październiku? Czy korzystniej dla tego nauczyciela byłoby nie korzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego i rozwiązać stosunek pracy a następnie czekać do osiągnięcia wieku tj. do 17 października i złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne? Czy to świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało przy braku stosunku pracy (jaka jest podstawa prawna)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna brzmieć treść pisemnego potwierdzenia przekształcenia stosunku pracy na podstawie mianowania, jeśli akt mianowania wydany był przed 2000 r. i spełnione były wszystkie warunki?
- Czy mogę nie zgodzić się na pełnienia obowiązków dyrektora na okres wakacji, jeśli pełnię je od września 2012 roku do końca czerwca 2013 roku? (ustawowy okres 10 miesięcy- tak jest zapisane w powołaniu mnie na p.o dyrektora szkoły). Od września będzie nowy dyrektor wyłoniony w drodze konkursu- pozostaje problem wakacji. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
- Czy nauczycielka w wieku 56 lat i 30 letnim stażem może przejść na emeryturę w 2012 roku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe