Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli uczeń liceum ma przyznane nauczanie indywidualne a nie ma zwolnienia z wychowania fizycznego, czy powinien mieć przydzielone godziny z tego przedmiotu i wystawioną ocenę? Jak powinien realizować takie zajęcia?
Na podstawie art. 363 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 do ucznia trzyletniego liceum ma zastosowanie § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2014 r. w sprawie indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży, Dz.U. z 2014 r., poz. 1157 z późn. zm., zgodnie z którym zasadą jest, że w indywidualnym nauczaniu realizuje się wszystkie obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia – czyli także wychowanie fizyczne, zaś za organizację zajęć odpowiada dyrektor. Dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela prowadzącego zajęcia indywidualnego nauczania, po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia, może zezwolić na odstąpienie od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi (ale już nie jest uprawniony do zwolnienia w całości z obowiązkowego przedmiotu), stosownie do możliwości psychofizycznych ucznia oraz warunków w miejscu, w którym są organizowane zajęcia indywidualnego nauczania. Uczeń, aby w całości korzystać ze zwolnienia z wychowania fizycznego, musiałby posiadać opinię o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, a dyrektor udzieliłby zwolnienia z zajęć na czas określony w tej opinii (art. 363 PWuPO w zw. z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, Dz.U. z 2015 r., poz. 843 z późn. zm., art. 44d UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy muszę łączyć zajęcia wychowania fizycznego w klasie V i VI w grupy dziewcząt i chłopców, jeżeli grupy te nie są liczne?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
proszę o interpretację zapisu dotyczącego nieklasyfikowania ucznia. Czy uczeń, który ma np. trzy oceny z przedmiotu, ale jego frekwencja jest na poziomie ok. 40 %, czyli ma ponad 60% absencji powinien być klasyfikowany, czy też można go nie klasyfikować?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Na ile dni wcześniej przed planowaną kontrolą z kuratorium powinien się o tym dowiedzieć dyrektor szkoły?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w wymaganiach edukacyjnych w klasach I-III należy dokonać podziału na wymagania podstawowe i ponadpodstawowe, czy też należy uwzględnić podział: wymagania konieczne, podstawowe, rozszerzające, dopełniające i wykraczające. Czy są przepisy prawne regulujące tę kwestię? Czy powyższy podział należy zamieszczać w rozkładach materiałów?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwość zapoznania się z przykładowymi ankietami do przeprowadzenia ewaluacji wewnętrznej w Poradni P-P, wymaganie 3 (Placówka współpracuje ze środowiskiem lokalnym na rzecz wzajemnego rozwoju?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe