Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kierownik administracyjno - gospodarczy, po długiej chorobie i świadczeniu rehabilitacyjnym otrzymał rentę z dniem 30 stycznia. Nie dostarczył jednak od razu decyzji do szkoły lecz poprosił o zaległy urlop wypoczynkowy z dniem 31 stycznia. Otrzymał więc wynagrodzenie. Otrzymał także pieniądze z tytułu renty. Poproszony o zwrot nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, odmawia, żądając ode mnie podania podstawy prawnej. Abstrahując od kwestii przyzwoitości, jaką podstawę prawną żądania zwrotu pieniędzy mogę mu podać? Czy powinien był, prosząc o urlop, przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy? W tej kwestii różne są opinie - co Państwo twierdzą?
W opisanej sytuacji pracodawca mógł rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia po zakończeniu pobierania zasilku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego (min. 3 miesiące) - art. 53 § 1 pkt. 1b kodeksu pracy.
Pracodawca wprawdzie nie ma obowiązku zwolnienia takiego pracownika, jednak jego dalsze pozostawanie w zatrudnieniu jest bezpodstawne. Pracownik pobierający rentę może jednocześnie pozostawać w zatrudnieniu, jeżeli lekarz stwierdzi zdolność do pracy na danym stanowisku.
Co do urlopu wypoczynkowego, to w przypadku dłuższej niezdolności do pracy (powyżej 30 dni) pracownik może skorzystać z tego urlopu bez przedstawiania orzeczenia o zdolności do pracy, jeżeli niezdolność do pracy już ustała. Wówczas zdolność do pracy dokumentuje po zakończeniu urlopu. W przypadku pracownika, który jest wciąż niezdolny do pracy (oczekuje na rentę), nie zachodzi taka przesłanka.
Stanowisko Sądu Najwyższego m.in. w wysoku z dnia 20 marca 2008 r. II PK 214/2007:
„nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 pkt 1 i art. 229 § 2 k.p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni”.
Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego i wypłacił wynagrodzenie. Niesłusznie otrzymane wynagrodzenie pracownik musiałby oddać, gdyby w sądzie pracodawca udowodnił jego bezpodstawne wzbogacenie, co byłoby trudne, biorąc pod uwagę fakt, że pracodawca przychylił się do wniosku pracownika, a ten działał w przekonaniu o prawidłowym postępowaniu pracodawcy, a dodatkowo wynagrodzenie to już wydał.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo wyliczyć okres urlopu wychowawczego. Interesuje mnie zapis, iż urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 ok życia. Pracownica urodziła dziecko 11.02.2013 r. dnia 26 sierpnia 2016 r złożyła wniosek o urlop wychowawczy na 35 miesięcy. Do kiedy może wziąć urlop wychowawczy jak prawidłowo wyliczyć dzień i miesiąc zakończenia urlopu wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można nauczycielowi włączyć do etatu zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Np. Nauczyciel uczący geografii, mający w przydziale 17/18 godzin otrzymałby 1/18 w ramach ppp do etatu. Nauczyciel ma ukończoną geografię, filologię polską i oligofrenopedagogikę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ogóle i kiedy można rozwiązać umowę o pracę na czas określony (zatrudnienie od 1.10.2017 r. do 31.08.2018 r.) zawartą na podstawie KN z nauczycielem przebywającym na długotrwałym zwolnieniu lekarskim trwającym od 14.04.2018 r. do obecnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W czasie leczenia szpitalnego pracownicy zmarł jej ojciec. Niestety ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w jego pogrzebie. Po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, po ponad trzech miesiącach, pracownica chce wykorzystać dwa dni urlopu okolicznościowego, którego nie mogła wybrać wcześniej. Czy w obecnej sytuacji należy powyższego urlopu udzielić ? Na jaką podstawę prawną się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 1994 r. skończył 5-letnie studia magisterskie na kierunku geografia (specjalność nauczycielska) może uczyć przyrody w szkole podstawowej? Ww. nauczyciel ukończył również studia podyplomowe w zakresie wychowania fizycznego oraz edukacji prozdrowotnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe