Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kilka lat temu do pracy w OKE został oddelegowany nauczyciel języka rosyjskiego. W szkole realizowano wiele godzin lekcyjnych, ze względu na dużą ilość klas. Ponadto szkoła zatrudniała trzech nauczycieli języka rosyjskiego (w tym jednego na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela pracującego w OKE). W chwili obecnej brak jest godzin na trzy etaty języka rosyjskiego. Co w takim przypadku powinien zrobić dyrektor: wypowiedzieć umowę dla nauczyciela na zastępstwie w tym samym czasie wypowiedzieć umowę dla nauczyciela już zatrudnionego i zatrudnić go na zastępstwo (za nieobecnego nauczyciela OKE), czy można wręczyć wypowiedzenie nauczycielowi pracującemu w OKE?
Przede wszystkim nauczyciel zatrudniony w celu zastępstwa za oddelegowanego do pracy w OKE powinien być zatrudniony na czas określony na jeden rok szkolny, następnie każdego roku powinien otrzymywać umowę o pracę na kolejny rok szkolny, w wymiarze odpowiadającym aktualnym potrzebom szkoły. W takich przypadkach można z nauczycielem zawierać wiele umów na czas określony (kodeksowa zasada przekształcenia trzeciej umowy w umowę na czas nieokreślony nie ma zastosowania w przypadku nauczycieli).
Ponadto zatrudnienie nauczyciela w celu zastępstwa za nieobecnego nauczyciela nie jest tożsame z zatrudnieniem " na zastępstwo" uregulowanym w kodeksie pracy. Nauczycieli w takim przypadku zatrudnia się po prostu na czas określony. Oczywiście w umowie można wpisać, że jest to zatrudnienie związane z zastępstwem konkretnego nauczyciela, jednak umowa taka powinna mieć określone daty jej obowiązywania.
W opisanym przypadku należy zastosować przepisy art. 20 Karty Nauczyciela. Wybierając nauczyciela do zwolnienia należy zastosować obiektywne kryteria zwalniania nauczycieli, biorąc pod uwagę m.in. rodzaj nawiązania stosunku pracy. Nauczyciel zatrudniony na czas określony (również w przypadku zastępstwa) może zostać w takim przypadku zwolniony i nie stosuje się do niego przepisów kodeksu pracy.
Z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2005 r. (I PK 159/04):
"...art. 20 Karty Nauczyciela jest przepisem regulującym w sposób szczególny rozwiązywanie z nauczycielami stosunków pracy z przyczyn organizacyjnych, w tym z powodu częściowej lub całkowitej likwidacji szkoły. Normuje tę materię w całości. Przepis art. 20 Karty dotyczy rozwiązywania stosunków pracy niezależnie od podstawy ich nawiązania. Podstawa nawiązania stosunku pracy różnicuje jedynie sytuację nauczycieli w zakresie prawa do odprawy. Co warto podnieść, ustawodawca, który konsekwentnie rozróżnia umowy o pracę na czas nieokreślony oraz na czas określony i to nie tylko w fazie nawiązania stosunku pracy (art. 10), ale także jego rozwiązania (art. 27), w ust. 2 art. 20 stanowi o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę, nie konkretyzując jej rodzaju (podobnie w art. 26). Oznacza to, że art. 20 Karty ma zastosowanie nie tylko do stosunków pracy z mianowania, ale także do wszystkich -bezterminowych i terminowych - umownych stosunków pracy. "
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wszystko ok, ale to dotyczy n-la oddziału przedszkolnego, który zastępował n-la na urlopie macierzyńskim /zakończenie urlopu przypadało na 19 czerwca, potem 5 dni chorobowego co dało datę końcową - 24 VI - zakończenia zajęć/ . A więc, umowa z zastępującym nauczycielem wygasała dokładnie 24 czerwca. Po jej zakończeniu wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Stąd też nadal mam wątpliwości, czy w takiej sytuacji - umowy na czas zastępstwa a nie zatrudnienia na rok szkolny - nie popełniłam błędu?
- Czy wicedyrektor musi mieć ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą?
- Ile wynosi tygodniowy wymiar godzin nauczyciela wychowania przedszkolnego: - pracującego z dziećmi 5-letnimi realizującymi roczne przygotowanie przedszkolne, a ile nauczyciela pracującego z dziećmi 5-6 letnimi jeżeli w grupie jest 8 dzieci 6-letnich i 17 5-letnich?
- W trakcie przekształceń Zespołu Szkół na Szkołę Podstawową będziemy chcieli utworzyć w szkole nowe stanowisko - kierownika świetlicy - proszę o podanie procedury jaką powinien przejść dyrektor, żeby do tego doprowadzić? Proszę również o informacje na temat statusu takiej osoby w szkole - wykształcenie, ilość godz. pracy, dodatek kierowniczy… na tym stanowisku zatrudniony zostanie nauczyciel.
- Zatrudniamy dwóch nauczycieli matematyki:
nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 17/18 wraca od 17 października 2018r. z urlopu rodzicielskiego i później wykorzysta urlop uzupełniający, natomiast druga nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania. Od 01 września 2018r. z powodu zmniejszenia liczby oddziałów nie będzie możliwości powyższego przydziału godzin. Komu w pierwszej kolejności należy zapewnić przydział godzin, czy nauczycielce powracającej z urlopu rodzicielskiego można wręczyć zmianę warunków umowy, jeżeli tak to w jakim czasie należy to zrobić, czy trzeba jej jednak zapewnić 17/18 a zaproponować ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe