Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Klasy IV i V są połączone tylko na wychowaniu fizycznym. Czy nauczycielowi w związku z tym przysługuje dodatek za pracę w trudnych warunkach?
Na podstawie § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2019 r., poz. 639) podział na grupy jest obowiązkowy w klasach IV–VIII na obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej, a w przypadku zespołu szkół – także w grupie międzyszkolnej, liczącej nie więcej niż 26 uczniów. Zgodnie § 7 ust. 4 rozporządzenia w klasach IV–VIII szkoły podstawowej i w szkole ponadpodstawowej zajęcia wychowania fizycznego, w zależności od realizowanej formy tych zajęć, mogą być prowadzone łącznie albo oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.
Stosownie do § 8 pkt 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.) za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych. W świetle ww. regulacji nauczyciel szkoły podstawowej prowadzący zajęcia wychowania fizycznego w grupach międzyklasowych (IV i V) ma prawo do dodatku z tytułu prowadzenia zajęć w klasach łączonych. W uzasadnieniu do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 lipca 1995 r. sygn. akt I PRN 30/95 wskazano, że klasą łączoną jest grupa międzyklasowa, w której nauczyciel prowadzi pracę z zespołem uczniów, który składa się z uczniów będących na różnym poziomie nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie odnośnie kwalifikacji nauczyciela do prowadzenia zajęć. Nasza nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe z surdopedagogiki orz studia wyższe z filologii polskiej specjalność nauczycielska. Czy możemy na tej podstawie przydzielić jej zajęcia korekcyjno-kompensacyjne lub rewalidacyjne?
- Czy nauczyciel prowadzący indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze ma prawo do 2 dodatków za trudne i uciążliwe warunki. Dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności- słabowidzące, nie chodzi, z epilepsją?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka po rocznym urlopie macierzyńskim może złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia? Nauczycielka dyplomowana z 16-letnim stażem pracy przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia, który został przerwany rocznym urlopem macierzyńskim. Po zakończonym urlopie, w trakcie urlopu uzupełniającego, nauczycielka zachorowała i przebywa już miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy może złożyć wniosek o kolejny urlop dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel nauczania zintegrowanego może prowadzi zajęcia w grupie przedszkolnej?
- Jestem właścicielem (działalność gospodarcza) przedszkola niepublicznego. W świetle nowych przepisów czy mogę zatrudnić na umowę cywilno-prawna akompaniatora do prowadzonych w ramach podstawy programowej zajęć rytmiki? I czy koszty z tego tytułu mogę pokryć z gminnych dotacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe