Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Konserwator - rencista zatrudniony na 0.5 etatu od października chorował pełne pół roku (choroba nowotworowa) następnie wykorzystał urlop wypoczynkowy od 7 kwietnia 2017 do 17 maja 2017r.). W tym czasie złożył wniosek o świadczenie urlopowe ,,Wczasy pod gruszą". Na prośbę chorego umowa została rozwiązana z dniem 17 maj 2017. W tym czasie nie otrzymał pieniędzy. Wniosek do księgowej wpłynął 12 06. 2017r. Księgowa odmówiła wypłaty tłumacząc, że już w tym dniu nie był pracownikiem. Konserwator domaga się wypłaty należnych mu pieniędzy. Poleciłem na piśmie wypłacić kwotę zgodnie z regulaminem ZFŚS. Konserwator dopełnił wszystkich formalności zgodnie z regulaminem. Pieniądze zostały przelane. Szkoła i ja jako pracodawca mamy niedopatrzenie. Czy pieniądze konserwator powinien otrzymać i zachowałem się właściwie oraz komu udzielić upomnienia sekretarka szkoły, Komisja ZFŚS, kadrowa. księgowa?
Jeżeli pracownik szkoły dopełnił wszelkich formalności wymaganych regulaminem ZFŚS, w tym złożył wniosek w trakcie zatrudnienia, należało wypłacić mu świadczenie. Podstawą przyznawania świadczeń socjalnych jest art. 8 ustawy z 04.03.1994 r. o ZFŚS oraz regulamin obowiązujący w szkole.
Jedynie w dniu wypłaty świadczenia konserwator nie był już pracownikiem szkoły, co w takiej sytuacji nie ma znaczenia.
Z pytania nie wynika, dlaczego wniosek pracownika dotarł do księgowej w czerwcu - czy było to spowodowane późniejszym terminem posiedzenia komisji socjalnej rozpatrującej wnioski (wówczas nie ma żadnego opóźnienia spowodowanego przez konkretną osobę), czy np. zaniedbaniem któregoś z pracowników?
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W nawiązaniu do pytania z dnia 13.01.2015 r. odnośnie przyznania dodatku funkcyjnego dla wicedyrektora szkoły na czas nieobecności dyrektora proszę o ustosunkowanie się do Rozporządzenia MEN z dnia 03.04.2009 (wcześniej z dnia 02.02.2005 r.) w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej - § 4 ust.2. Czy przytoczone przepisy mają w tym przypadku zastosowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1/ Nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym do 01.09.2017 r. do 31.08.2019 r.,
jest w ciąży, poinformowała, że pójdzie na zwolnienie lekarskie. Czy nauczycielka w tym momencie może przerwać trwający urlop wychowawczy i mieć prawo do zasiłku chorobowego.
2/ Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2018r. do 21.10.2018r. na zastępstwo. Czy Nauczycielowi należy się ekwiwalent za okres zatrudnienia.
Poprzednio nauczyciel był zatrudniony od 09.10.2017 r. do 22.06.2018 r. na zastępstwo i otrzymał ekwiwalent za niewykorzystany urlop za 37 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola od dnia 27.08.2018 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Za rok 2018 wykorzystała cały urlop wypoczynkowy. Z dniem 08.03.2019 r. do 5.03.2020 r. przebywa na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim. Nauczycielka ta złożyła podanie do dyrektora o urlop wychowawczy od 6.03.2020 r., czy przed tym urlopem dyrektor może wysłać tego pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy? Czy ta nauczycielka będzie mogła wykorzystać go dopiero po powrocie z wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniając nowego nauczyciela na 7/18 etatu historii i 9/26 świetlicy jak powinna wyglądać umowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku nauczyciela informatyki z dniem 31.05.2018 wręczono ograniczenie etatu do 1/2 z braku ilości godzin. W okresie wypowiedzenie ilość uczniów w klasach informatycznych się zwiększyła i powstał podział na grupy zajęć z informatyki, a tym samym zwiększenie ilości godzin, która pozwala zatrudnić nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. Dyrektor chce cofnąć wręczone wypowiedzenie. Jak zrobić to skutecznie i zgodnie z obowiązującym prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe