Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kto może uczyć przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa? Nie ma nauczyciela z kwalifikacjami, wiem, że muszę wystąpić o pozwolenie na zatrudnienie ... ale kogo? Najbardziej interesuje mnie 2 punkt w cytacie z pisma Kuratorium :Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu ,,Edukacja dla Bezpieczeństwa” posiadać będzie osoba, która ukończyła: - studia wyższe na kierunku, (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub - studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub - studia wyższe na kierunku (specjalności), innym niż nauczany przedmiot ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Przysposobienie obronne, podyplomowe z edukacji dla bezpieczeństwa lub bhp
Wymóg posiadania ukończonych ww. studiów wyższych lub podyplomowych w odniesieniu do przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa spełnia nauczyciel po kierunku studiów obejmujących zakresem nauczania lub specjalnością edukację dla bezpieczeństwa, przysposobienie obronne lub bhp (§ 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264 z późn. zm.; § 3 i 4 projektu rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//501/12295107/12414994/12414995/dokument273530.pdf). O zatrudnieniu takiej osoby samodzielnie decyduje dyrektor. Natomiast zgoda kuratora oświaty byłaby wymagana do zatrudnienia w publicznej szkole na czas określony nauczyciela, który posiada w tym zakresie wiedzę bez formalnych kwalifikacji i dyrektor wyczerpał możliwości znalezienia wykwalifikowanego nauczyciela (art. 10 ust. 9 KN), albo do zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem, ale np. z wystarczającą wiedzą z zakresu bhp (art. 7 ust. 1a UoSO, art. 15 ust. 2 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem zespołu szkół, w którego skład wchodzi gimnazjum i szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi. Nauczyciele są zatrudnieni na jedną z wymienionych szkół. Co robić w sytuacji, gdy np nauczyciel języka polskiego uczący przez kilka lat tylko w gimnazjum w kolejnym roku szkolnym będzie miał też jedną klasę w szkole podstawowej? Podobnych sytuacji jest wiele, bo takie są potrzeby szkoły i nauczyciele nie tracą pracy. Jak rozwiązywać takie sytuacje formalnie: czy co roku dawać pismo - aneks do umowy? Czy wystarczy podanie informacji do końca kwietnia na zebraniu rady pedagogicznej - zapoznanie z arkuszem organizacyjnym, a następnie podanie przydziału czynności na zebraniu rady pedagogicznej w sierpniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organizowanie przedstawienia jasełkowego w sobotę lub niedzielę jest zgodne z prawem? Czy związki zawodowe mogą mieć zastrzeżenia do pracy nauczyciela przez 1,5 w te dni?
- Proszę mi podpowiedzieć jakie są kolejne kroki w/s zatrudnienia pedagoga specjalnego dla ucznia kl. III z zespołem Aspergera. Rodzic z orzeczeniem złożył stosowne podanie. Wiem, że od 01.01.2016r. takiego pedagoga zatrudnia się obligatoryjnie. W związku z tym proszę mi podać przykład pisma do organu prowadzącego, bo w tym wypadku nie muszę prosić o zgodę. Co powinnam zawrzeć w moim piśmie (ilość godzin, ....?)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozłożyć potrącenie za strajk na raty? Jeśli rozłożymy na raty, czy jest to kredytowanie finansów publicznych? Jak to się ma do dyscypliny finansowej dyrektora, czy do RIO. Czy dyrektor może ponieść konsekwencje decyzji o rozłożeniu na raty? Wg KP paragraf 7 powinno odliczyć się pełną kwotę, a nie częściowo. Czy dobrze interpretuję?
- Proszę wyjaśnić mi kwestię zatrudnienia nauczyciela. Osoba została zatrudniona na czas określony 04.09.2018 r.do 31.08.2019 r. Jest to nauczyciel młody, który nie miał możliwości odbyć stażu. Chciałabym zatrudnić nauczycielkę na stałe aby mogła odbyć staż i już pracować na czas nieokreślony. Ale doczytałam że w Karcie Nauczyciela art.10 ust.2 że mogę taką osobę przyjąć tylko na 2 lata. Jak to jest faktycznie? Czy mogę tą osobę przyjąć od razu na czas nieokreślony, czy najpierw na 2 lata? A potem na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe