Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują kwestii zatrudniania woźnej oddzialowej. Co więcej, w żadnym akcie prawnym nie istnieje takie stanowisko. Jedynym dokumentem, w którym można znaleźć stanowisko pomocy nauczyciela, jako pracownika niepedagogicznego jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Brak jest ogólnych zasad, w tym również obowiązku zatrudniania tego typu pracowników. To organ prowadzący decyduje o możliwości ich zatrudnienia oraz liczbie etatów.
Jeżeli organ prowadzący nie zgadza się na zwiększenie zatrudnienia, można spróbować sprawę przedstawić we właściwym kuratorium oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam wątpliwość czy niżej opisane przypadki należy traktować jako etat łączony: 1) nauczyciel przyrody ma 18 godzin przyrody + 3 godziny świetlicy; 2) nauczyciel języka polskiego ma 16 godzin j.polskiego + 4 godziny świetlicy? Zarówno nauczyciel przyrody i nauczyciel j. polskiego mają pensum 18 godz.
- Czy terapeuta pedagogiczny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w ramach pensum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu pracującemu do 5 godzin dziennie należy się dzień wolny w związku z kontrolnymi badaniami po długotrwałym zwolnieniu lekarskim(powyżej 30 dni) - wypadek w pracy?
- W 2019 r. nowo powołany dyrektor zarządzeniem powołał na czas swojej kadencji, czyli na 5 lat, wicedyrektora. Po trzecim roku funkcjonowania w szkole liczba oddziałów zostanie zmniejszona do 11. Czy istnieje sposób na zachowanie tego stanowiska mimo zmniejszenia się liczby oddziałów w szkole? Czy należy zwrócić się z prośbą do organu prowadzącego szkołę o wyrażenie zgody i jak należałoby to uzasadnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wójt może odebrać prawo do mieszkania służbowego nauczycielowi, na które ma on legalny przydział?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe