Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytania o wpisy na świadectwie ukończenia klasy ósmej: 1. Czy wolontariatem jest bezpłatna gra w orkiestrze dętej lub bezpłatna praca na rzecz straży pożarnej w swojej miejscowości? 2. Czy jeżeli uczeń został zwycięzcą w zawodach wojewódzkich w siódmej klasie, to wpisujemy to osiągnięcie na świadectwie w ósmej klasie?
Ad 1.
Zgodnie z punktem 21 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1700) na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się m.in. osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
Jeżeli poddamy analizie zapis punktu 21 załącznika, to okaże się, że kategorią zbiorczą są osiągnięcia w aktywności społecznej, w ramach których można wskazać te realizowane na rzecz środowiska szkolnego i a contrario te realizowane na rzecz innych środowisk. Jeżeli chodzi o wolontariat, to jest on podkategorią aktywności społecznej. Oznacza to, że aktywności, o których mowa w pytaniu, niezależnie od tego, czy są realizowane w formie wolontariatu, można uznać za osiągnięcia w aktywności społecznej.
Stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1057) wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej. W świetle ww. przepisu wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, gdyż OSP można zaliczyć do organizacji pozarządowych w rozumieniu powyższej ustawy. Podobnie z orkiestrą dętą – jeżeli jest prowadzona przez organizację pozarządową, grę w niej można uznać za wolontariat.
Ad 2.
Stosownie do § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia dotyczące przebiegu nauczania wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę. Zgodnie z punktem 21 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się m.in. uzyskane wysokie miejsca nagrodzone lub uhonorowane zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowane co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół.
Na podstawie art. 134 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) w przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc do klasy I publicznej szkoły ponadpodstawowej na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę m.in. szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, w tym uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły, z wyjątkiem tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz tytułu laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, o których mowa w art. 132 Prawa oświatowego.
W myśl ww. przepisu w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych bierze się pod uwagę szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. To oznacza, że wystawiając świadectwo ukończenia szkoły, należy wpisać szczególne osiągnięcia z lat wcześniejszych, a nie tylko z klasy VIII szkoły podstawowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z obowiązkiem opiniowania arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przez związki zawodowe mam pytanie dotyczące tego, czy obowiązkiem dyrektora szkoły jest przekazanie arkusza organizacji pracy na przyszły rok związkowi zawodowemu, do którego w szkole nie należy żaden pracownik. Jaka jest podstawa prawna takiego obowiązku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komplet dokumentów związanych z przyjęciem dziecka do punktu przedszkolnego (np. wywiad wstępny, umowy, wykaz i treści regulaminów, zgód, itd.) Proszę o dokumenty
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Program wychowawczo - profilaktyczny dla Poradni Psychologiczno Pedagogicznej (Do pracy w roku szkolnym 2017 2018.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ramach realizacji programu Książki naszych marzeń do szkolnej biblioteki zakupić można mapy, filmy na płytach DVD?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawę prawną w związku z koniecznością skreślenia z listy ucznia prywatnej szkoły podstawowej z powodów zatajenia przez rodziców informacji o demoralizacji dziecka i leczeniu psychiatrycznym.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe