Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeżeli droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania...

PORADA PRAWNA

15 września 2014 Inne

Mam pytanie dotyczące opieki nad uczniami podczas samodzielnego powrotu do domu. Dowóz do naszej wiejskiej szkoły podstawowej zapewnia gmina zgodnie z ust.o syst. oświaty. Jednak niektórzy uczniowie, nie chcąc zbyt długo oczekiwać na autobus, wracają do domu pieszo, rowerem lub okazyjnie z opiekunami innych uczniów. Rodzice piszą stosowne oświadczenie, wyrażając pozwolenie i potwierdzając świadomość zagrożeń wynikłych z samodzielnego przemieszczania się ich dzieci. Czy potrzebny jest jeszcze jakiś dokument? Czy w ogóle szkoła może zezwolić na samodzielną komunikację uczniów? Czy mimo wydanej przez rodziców zgody może zabronić uczniowi wracać ze szkoły pieszo?

Jeżeli droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać: 1) 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych,2) 4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka: 1) przekracza odległości wymienione wyżej, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat - także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej; 2) nie przekracza tych odległości, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę w czasie przewozu. Z pytania wynika, że gmina spełnia swój ustawowy obowiązek, mimo to, rodzice decydują w jaki sposób dziecko wraca do domu. Moim zdaniem, szkoła nie może wbrew pisemnym oświadczeniom rodziców, zabronić dziecku powrotu ze szkoły na sposób ustalony przez rodziców. Jednak do obowiązków szkoły należy uświadamianie rodzicom (oraz dzieciom) „zagrożeń wynikłych z samodzielnego przemieszczania się ich dzieci”. Proponuję organizowanie rodzicom w ramach pedagogizacji spotkania np. z policjantem.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 14, 17.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT