Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące prawidłowego rozliczenia godzin wychowawcy zatrudnionego w młodzieżowym ośrodku socjoterapii gdzie etat wynosi 26 h w okresie świątecznym, z założeniem, że jesteśmy placówką feryjna i od dnia 22 grudnia do 1 stycznia placówka nie prowadzi działalności dydaktyczno-wychowawczej. Ile godzin do przepracowania mieli wychowawcy w tygodniu od 19 grudnia do 25 grudnia, 26 h czy pomniejszone godziny od piątku?
Nauczyciele zatrudnieni w placówce samorządowej na pełen etat mieli w tygodniu do przepracowania łącznie po 40 godzin w ciągu 5 dni pracy, ponieważ ich zadania służbowe obejmują nie tylko pensum, zgodnie z art. 42 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 lp. 6 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.).
Jednocześnie obowiązujące przepisy nie przewidują stosowania mechanizmu "pomniejszonych godzin", które można by było zastosować od piątku 23 grudnia 2022 r. W czasie nieobecności wychowanków dyrektor miał obowiązek zapewnienia wychowawcom innej pracy niż zajęcia z wychowankami przez 5 dni roboczych w ciągu wskazanego tygodnia, gdyż w razie zaniechania wykonania tego zadania nauczyciele zachowali prawo do wynagrodzenia za tzw. przestój – art. 94 pkt 2 w zw. z art. 80 i art. 81 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510).
Zresztą dni 23 grudnia (piątek) oraz 24 grudnia (sobota, Wigilia) nie były dniami świątecznymi, które by usprawiedliwiały nieobecności w pracy (lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy) wychowawców, dla których zgodnie z harmonogramem czasu pracy były to dni przypadające w ramach 5 dni roboczych, z uwagi na treść art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1920). Z dnia wolnego w niedzielę 25 grudnia 2022 r. mogli skorzystać nauczyciele, dla których był to dzień roboczy, a dyrektor nie przydzielił im obowiązków służbowych oraz nauczyciele, dla których był to jeden z dni wolnych od pracy w tygodniu.
Jeżeli natomiast wyliczenia godzin zrealizowanych w ramach pensum są dokonywane na potrzeby ustalenia, czy nauczyciele wypracowali godziny ponadwymiarowe w grudniu to należy postępować zgodnie z treścią uchwały podjętej przez konkretny organ prowadzący na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 KN. Ewentualnie w tym zakresie organ prowadzący mógł przyjąć, choć nie można tego zweryfikować z powodu braku informacji o treści uchwały, że na potrzeby tych wyliczeń dzień świąteczny (była nim tylko niedziela 25 grudnia 2022 r.) wpływa na obliczenie godzin przypadających do przepracowania w ciągu miesiąca w ramach pensum w sposób przyjęty w tej uchwale.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od roku szkolnego 2016/2017 zmieniły się wymagania co do kwalifikacji nauczycieli wychowania przedszkolnego?
- Jaki będzie wymiar urlopu kiedy kończy się dyrektorowi powierzenie 31 VIII i nie będzie już dyrektorem?
- Jestem właścicielką niepublicznego dziennego liceum z uprawnieniami szkoły publicznej. Utrzymuję szkołę jedynie z dotacji z budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Czy mogę być w tej szkole zatrudniona jako wicedyrektor szkoły do spraw administracyjno-finansowych? W statucie jest formuła dająca dyrektorowi możliwość powołania takiej funkcji z jednoczesnym ustaleniem wysokości wynagrodzenia. Jaka dokumentacja takiego zatrudnienia jest wymagana?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o wzór umowy o pracę z nauczycielem dla którego moja szkoła jest dodatkowym miejscem pracy. W szkole macierzystej pracuje 14 godzin i 4 płatne za zatrudnienie w mojej szkole(dopełnienie etatu). Dodatkowo w mojej szkole jeszcze 7 godzin ( razem 11w drugim miejscu pracy?)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w sytuacji redukcji oddziałów w szkole dyrektor ma prawo dać pierwszeństwo zatrudnienia nauczycielowi posiadającemu prawa emerytalne?
Emeryt ma zaplanowane 22 godz a dwoje nauczycieli z dwudziestoletnim stażem pracy pozostaje na godzinach.
Jakie przepisy regulują te kwestię?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe