Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące rozliczania dotacji w Niepublicznym Przedszkolu. Konkretnie chodzi mi o rozliczanie wynagrodzenia kucharki i zakupu produktów spożywczych do przygotowywania posiłków, jak również zakupu wyposażenia kuchni. Czy możemy to rozliczyć z dotacji? Opłaty wnoszone przez rodziców są podzielone na dwie części: czesne i wyżywienie.
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe, ponieważ nie wiadomo, w jaki sposób została skalkulowana opłata za wyżywienie ani czy statut danego przedszkola daje dzieciom możliwość skorzystania z posiłków zapewnianych i finansowanych częściowo przez placówkę (art. 172 ust. 3 w zw. z art. 102 ust. 1 pkt 11 i 13 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910). Jeśli opłata rodzica obejmuje w całości cenę środków spożywczych używanych do posiłku danego dziecka, to nie można tego samego wydatku podwójnie sfinansować z dotacji pochodzącej ze środków publicznych. Analogicznie, jeżeli opłata wnoszona przez rodzica obejmuje koszt przygotowania posiłku w zakresie obejmującym wynagrodzenie kucharki, to również nie można go pokryć z dotacji. Jeśli natomiast statut przedszkola przewiduje, że przedszkole zapewnia dzieciom posiłki w ramach działalności opiekuńczej oraz jednocześnie opłata wnoszona przez rodziców nie obejmuje ww. wydatków, to można je sfinansować z dotacji, ale na wypadek kontroli wydatkowania dotacji konieczne jest prawidłowe wykazanie części wydatków na przygotowanie posiłków, jakich nie pokrywa opłata rodzica (art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2029).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie procedury są konieczne przy przyjmowaniu do niepublicznego liceum ogólnokształcącego oraz do niepublicznej szkoły policealnej cudzoziemca? Jakich dokumentów należy wymagać? Jak wygląda odpłatność za naukę? Czy przysługują na takiego słuchacza dotacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w BIPie szkoły muszą znajdować się zarządzenia dyrektora?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako niepubliczny punkt przedszkolny zobowiązani jesteśmy przeprowadzać ewaluację wewnętrzną?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Zeszyty obserwacji dla wychowanków z głęboką niepełnosprawnością intelektualną powinny być prowadzone codziennie? Czy w momencie zaobserwowania zmian lub jakieś aktywności?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy umieszczenia przedmiotów rozszerzonych w arkuszu ocen i na świadectwie. Jak rozwiązać kwestię biologii w zakresie rozszerzonym w klasie pierwszej technikum, przy czym rozszerzenie jest oczywiście realizowane po półroczu, czyli w momencie zrealizowania obowiązkowych godzin z zakresu podstawowego? Reasumując, do półrocza uczeń realizuje biologię w zakresie podstawowym a od drugiego półrocza realizuje zakres rozszerzony.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe