Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  W pytaniu nie podano, od kiedy nauczyciel korzysta z dodatkowego urlopu wychowawczego (na dziecko niepełnosprawne). Jeżeli urlop został rozpoczęty 1 stycznia 2016 r. lub...

PORADA PRAWNA

26 sierpnia 2016 Kadry

Mam pytanie dotyczące wniosku nauczyciela o następującej treści: " z racji zmiany przepisu od 1.01.2016r. wydłużającego urlop wychowawczy do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat wnioskuję o zmianę charakteru udzielonego urlopu wychowawczego. Od 1.01.2016 do 30.06.2016 zamiast urlopu wychowawczego udzielonego na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, z mocy prawa na urlop wychowawczy na dziecko do ukończenia w roku kalendarzowym 6 lat życia. Po konsultacji prawnej, ze względu na wejście w życie nowego przepisu w trakcie trwania mojego urlopu wychowawczego oraz braku informacji ze strony pracodawcy o zaistniałych zmianach dotyczących urlopów wychowawczych, zmiana jak w/w jest zgodna z założeniami polityki prorodzinnej Państwa kierującej się dobrem dziecka i rodziny." W związku z tym wnioskiem, czy: - mam obowiązek informowania pracowników o każdej zmianie w przepisach, gdyż wydaje mi się, że nie jest to moim obowiązkiem, że jest to przywilej, z którego nauczyciel może, a nie musi skorzystać i musi to zrobić na swój wniosek? - czy nauczyciel, który otrzymał poradę prawną o "podmianę" urlopów nie został wprowadzony w błąd, bo uważam, że jest to niezgodne z prawem. Przecież nie można antydatować dokumentów! Nauczyciel z tym wnioskiem zwrócił się do mnie 22.08.16r. czyli po tym, jak wykorzystał już przysługującą mu część urlopu. - czy na taki wniosek powinnam odpowiedzieć i na jaką podstawę prawną się powołać?

 W pytaniu nie podano, od kiedy nauczyciel korzysta z dodatkowego urlopu wychowawczego (na dziecko niepełnosprawne). Jeżeli urlop został rozpoczęty 1 stycznia 2016 r. lub wcześniej, to jeszcze nie obowiązywał znowelizowany przepis kodeksu pracy, wydłużający urlop wychowawczy do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat. Ta nowelizacja weszła w życie dopiero 2 stycznia 2016 r. (art. 36 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy  Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Trudno więc mówić o zmianie charakteru udzielonego urlopu, zwłaszcza z mocy prawa, skoro ono jeszcze nie obowiązywało.  

Kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku informowania pracowników o wszystkich zmianach zachodzących w prawie pracy (nauczycielowi zapewne chodziło o brak informacji o nowych przepisach przy składaniu wniosku o urlop związany z niepełnosprawnością dziecka).

Na wniosek nauczyciela nalezy odpowiedzieć - pisemnie lub ustnie wyjaśnić z nim sprawę.

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT