Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące wniosku nauczyciela o następującej treści: " z racji zmiany przepisu od 1.01.2016r. wydłużającego urlop wychowawczy do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat wnioskuję o zmianę charakteru udzielonego urlopu wychowawczego. Od 1.01.2016 do 30.06.2016 zamiast urlopu wychowawczego udzielonego na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, z mocy prawa na urlop wychowawczy na dziecko do ukończenia w roku kalendarzowym 6 lat życia. Po konsultacji prawnej, ze względu na wejście w życie nowego przepisu w trakcie trwania mojego urlopu wychowawczego oraz braku informacji ze strony pracodawcy o zaistniałych zmianach dotyczących urlopów wychowawczych, zmiana jak w/w jest zgodna z założeniami polityki prorodzinnej Państwa kierującej się dobrem dziecka i rodziny." W związku z tym wnioskiem, czy: - mam obowiązek informowania pracowników o każdej zmianie w przepisach, gdyż wydaje mi się, że nie jest to moim obowiązkiem, że jest to przywilej, z którego nauczyciel może, a nie musi skorzystać i musi to zrobić na swój wniosek? - czy nauczyciel, który otrzymał poradę prawną o "podmianę" urlopów nie został wprowadzony w błąd, bo uważam, że jest to niezgodne z prawem. Przecież nie można antydatować dokumentów! Nauczyciel z tym wnioskiem zwrócił się do mnie 22.08.16r. czyli po tym, jak wykorzystał już przysługującą mu część urlopu. - czy na taki wniosek powinnam odpowiedzieć i na jaką podstawę prawną się powołać?
W pytaniu nie podano, od kiedy nauczyciel korzysta z dodatkowego urlopu wychowawczego (na dziecko niepełnosprawne). Jeżeli urlop został rozpoczęty 1 stycznia 2016 r. lub wcześniej, to jeszcze nie obowiązywał znowelizowany przepis kodeksu pracy, wydłużający urlop wychowawczy do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat. Ta nowelizacja weszła w życie dopiero 2 stycznia 2016 r. (art. 36 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Trudno więc mówić o zmianie charakteru udzielonego urlopu, zwłaszcza z mocy prawa, skoro ono jeszcze nie obowiązywało.
Kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku informowania pracowników o wszystkich zmianach zachodzących w prawie pracy (nauczycielowi zapewne chodziło o brak informacji o nowych przepisach przy składaniu wniosku o urlop związany z niepełnosprawnością dziecka).
Na wniosek nauczyciela nalezy odpowiedzieć - pisemnie lub ustnie wyjaśnić z nim sprawę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile godzin dziennie powinien pracować w szkole wicedyrektor i kierownik świetlicy? Obecnie mój wicedyrektor (który został po poprzedniczce) twierdzi, że obowiązuje go Karta Nauczyciela i nielimitowany czas pracy. Ponieważ zatrudniony jest jako wychowawca świetlicy, przebywa zatem w szkole 26 godzin tygodniowo.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zakonnica wzięła zwolnienie lekarskie z opieką na inną zakonnicę (nie są spokrewnione), czy zakład pracy powinien zapłacić za ten dzień zwolnienia lekarskiego? Czy jest to dzień usprawiedliwionej nieobecności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik administracji z pozytywnym wynikiem COVID-19 może podczas izolacji świadczyć pracę zdalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ramach doskonalenia można organizować w soboty OBOWIĄZKOWE szkolenia dla nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest na umowę na czas nieokreślony w wymiarze 9/18. Od 1 września 2018 r. przewidziane jest dla niego 7/18. Jak prawodłowo dokonać procedury zmniejszenia godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe