Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu z mianowania w liceum ogólnokształcącym. W związku ze zmniejszeniem oddziałów nie ma dla nauczyciela godzin. Pytanie moje jest takie: czy na wypowiedzeniu umieszczamy tekst "Niniejsze wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią w terminie 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.", czy może tylko tekst o wysokości odprawy pieniężnej. Proszę o przykładowy tekst wypowiedzenia.
W pytaniu podano, że dotyczy ono wypowiedzenia warunków pracy nauczyciela, jednak z dalszej jego treści wynika, że dotyczy wypowiedzenia stosunku pracy (zwolnienia nauczyciela).
Przepisy Karty Nauczyciela nie wymagają umieszczania w piśmie o wypowiedzeniu stosunku pracy informacji o możliwości przeniesienia w stan nieczynny. Dyrektor szkoły jako pracodawca powinien jednak poinformować nauczyciela o jego prawach. Może tego dokonać w dowolnej formie - pisemnie (np. w wypowiedzeniu - jak zaproponowano w pytaniu) albo ustnie. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18.12.2002 r. I PK 15/02.
Wzory pism dostępne są na naszej stronie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam ocenę pracy z 25.05.2018r wydana przez kuratora oświaty.ile będzie ważna ta ocena gdyż chciałabym w marcu lub w kwietniu stanąć do konkursu na dyrektora szkoły, gdyż moja szkola jest w likwidacji. Jaka jest podstawa prawna tej oceny
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel wychowania przedszkolnego i kształcenia zintegrowanego? Czy musi ukończyć studia magisterskie? Czy nauczyciel wych. przedszkolnego może być zatrudniony jako nauczyciel kształcenia zintegrowanego i odwrotnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi odszedł ze szkoły 31.08 br. z racji likwidacji stanowiska pracy. Do dnia dzisiejszego przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy należy dla byłego pracownika, który nabył praw na zasiłek przedemerytalny tworzyć odpis na ZSŚS i wypłacać świadczenia socjalne? A co z pracownikami, którzy już pobierają zasiłek przedemerytalny? Czy są uprawnieni do ZFŚS?
- Nauczycielka języka angielskiego ma następujące kwalifikacje: 1. Dwustopniowe studia z zakresu ekonomii(bez kwalifikacji pedagogicznych) studia licencjackie i magisterskie z ekonomii. , 2. Kolegium nauczycielskie (język angielski) , 3. Studia licencjackie z zakresu filologii angielskiej. Jak sporządzić jej wymiar uposażenia? Czy pracownik powinien być zaszeregowany zgodnie z wykształceniem licencjackim (język angielski) czy z wykształceniem magisterskim (ekonomia bez przygotowania pedagogicznego? Jakie powinno być wypłacane wynagrodzenie, czy zgodnie z wykształceniem magisterskim czy licencjackim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele zapewniają opiekę uczniom w soboty w związku z konkursami kuratoryjnymi. Czy za godziny poświęcone na opiekę nad uczniami w sobotę należy się nauczycielowi dzień wolny, czy wolne godziny? Jeśli dzień wolny – czy powinien to być dzień wybrany przez nauczyciela, czy wskazany przez dyrektora? Czy dyrektor powinien zaplanować płatne zastępstwa za nauczyciela, który zwraca się z prośbą o udzielenie płatnego dnia wolnego w zamian za godziny poświęcone na opiekę nad uczniem w sobotę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe