Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczące ZFŚS. W szkolnym regulaminie dotyczącym funduszu socjalnego jest zapis, że pracownik ma obowiązek złożyć oświadczenie o dochodach za poprzedni rok kalendarzowy. Co zrobić, gdy temu pracownikowi, w porównaniu do poprzedniego roku, znacząco obniżyły się dochody. Czy można złożyć w oświadczeniu informację o faktycznych aktualnych obecnych dochodach, czy może je wykazać dopiero za rok?
Szczegóły, o których mowa w pytaniu powinny być także unormowane w regulaminie placówki/ szkoły. Należy podkreślić, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Istotą przyznawania świadczeń jest bieżąca pomoc pracownikowi, o którym wiadomo, że takiej pomocy potrzebuje. Podrzędną rzeczą jest oświadczenie, które – jak wynika z opisu sytuacji w pytaniu – jest nieaktualne. Wg mojej opinii należy niezwłocznie pomóc pracownikowi, a zapisy w regulaminie zmienić tak, by nie były przeszkodą w udzielaniu pomocy (np. oświadczenie z ostatnich 3-ech miesięcy). Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu.Użyte w ustawie określenie: osoby uprawnione do korzystania z funduszu oznacza pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Zatem przyznawanie dopłat uzależnia się od bieżącej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej na podstawie aktualnych dokumentów.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ze zm.), w szczególności art. 8; 2. Ustawa z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych, (ze zm.) w szczególności art. 27.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracam się z prośbą o opinię prawną, dotyczącą wypełniania dokumentacji formalnej w zakresie organizacji wycieczek szkolnych. Jestem wicedyrektorem w Zespole Szkół im. M.Rataja w Gościnie. Jest to liceum ogólnokształcące i technikum. Szkoła nasza jest szkołą mundurową posiadamy min.klasy o profilu wojskowym, strażackim ,straży granicznej. W związku ze specyfiką pracy szkoły, w trakcie kształcenia organizujemy dla młodzieży wiele wyjazdów min.: •do jednostek wojskowych oraz innych jednostek patronackich;
•na strzelnice wojskowe i sportowe; •do kina, teatru, itp.; •do parków linowych; •na spływy kajakowe. Wyjazdy do jednostek, odbywają się np. cyklicznie 1 x w miesiącu w ramach zajęć lekcyjnych tzw. szkoleń wojskowych. Moje pytanie dotyczy zgody rodziców na udział młodzieży w w/w wycieczkach. Stworzyliśmy formularz zgody rodziców na wszystkie wymienione wycieczki. Czy w świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość, aby rodzic / opiekun dziecka wypełnił jednorazowo powyższy formularz zgody, który będzie obowiązywał przez cały rok szkolny? Czy każdorazowo konieczne jest wypełnianie/podpisywanie przez rodziców zgody na konkretną wycieczkę? Będę wdzięczna za rozstrzygającą odpowiedź.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W statucie szkoły widnieje zapis dot. stanowiska kierowniczego wicedyrektora. Dyrektor szkoły planuje utworzyć stanowisko kierownicze drugiego wicedyrektora. Jak prawidłowo powinno przebiegać wprowadzenie zmian do istniejącego statutu szkoły? Czy rada pedagogiczna jest organem właściwym do przyjęcia zmian w treści istniejącego statutu szkoły? Czy właściwą formą zmian będzie aneks do statutu? Nadmieniam, że aktualny statut szkoły został zmieniony już aneksem nr 1. Czy dopuszczalne jest wprowadzenie aneksu nr 2, czy też należy przygotować nową wersję statutu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie czy do rozliczenia godzin karcianych obligatoryjnie wlicza sie pierwszy tydzien wrzesnia-praktycznie 2 dni-czy jest to wylacznie zarzadzenie dyrektora szkoly,bo trudno sobie wyobrazic nabor uczniow i sensowne zajecia z nimi akurat w tym tygodniu .Pozdrawiam z Poznania
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jak skonstruować uchwałę nowelizującą statut przedszkola, jeśli praktycznie wszystkie paragrafy muszą ulec zmianie, bo pierwszy statut została nadany dawno temu w latach dziewięćdziesiątych i do tej pory nie był poprawiany. W zespole funkcjonował statut zespołu szkół w skład którego wchodzi również przedszkole, ale po ostatniej kontroli organu nadzorującego okazało się, że w przedszkolu musi być oddzielny statut. Bardzo proszę o wzór takiej uchwały rady Pedagogicznej. Z góry dziękuję.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej do wprowadzenia zarządzeniem Regulaminu Nadzoru pedagogicznego teraz we wrześniu 2017.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe