Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie o przepisy regulujące przeprowadzanie licytacji przez radę rodziców. Czy RR, organizując licytację online, z której środki przeznaczone będą na wsparcie ucznia, musi zgłaszać ją np. do urzędu skarbowego?
Licytacja w tym przypadku to nic innego jak gra tudzież loteria, do której ma zastosowanie ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2094). Artykuł 7 ww. ustawy stanowi, że organizatorem loterii fantowej i gry bingo fantowego może być osoba fizyczna (rodzic, ksiądz, dyrektor), osoba prawna (parafia, spółka z o.o., fundacja) lub jednostka nieposiadającą osobowości prawnej (szkoła, stowarzyszenie zwykłe, spółka cywilna).
Zorganizowanie loterii lub gry fantowej wymaga zezwolenia wydanego przez izbę celną lub zgłoszenia jej do urzędu celnego (w 2020 r. kwota bazowa wynosi 5140,74 zł). W praktyce, jeżeli chodzi o szkolną radę rodziców, kwota nagród nie powinna przekroczyć kwoty bazowej. Trzeba pamiętać, że jest ona ustalana corocznie.
Zgłoszenia loterii fantowych lub gry bingo fantowe z ograniczoną pulą wygranych należy dokonać do właściwej miejscowo Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem tej gry.
Trzeba pamiętać o tym, że w grze bingo fantowe mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Wartość wygranej w grach hazardowych nie może być niższa od ceny losu lub innego dowodu udziału w grze albo kwoty wpłaconej stawki.
Ogólna wartość wygranych w loterii fantowej oraz grze bingo fantowe nie może być niższa niż 30% łącznej ceny przeznaczonych do sprzedaży losów lub innych dowodów udziału w grze.
W przypadku tzw. małych loterii fantowych i gier bingo fantowych pula wygranych nie może przekraczać kwoty bazowej (w 2020 r. kwota bazowa wynosi 5140,74 zł). Jeżeli grę prowadzi organizacja pożytku publicznego pula wygranych może być wyższa od kwoty bazowej, ale nie może przekroczyć 15-krotności kwoty.
Loterię zgłosić może:
• osoba fizyczna (np. dyrektor szkoły),
• osoba prawna (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacja, uczelnia wyższa),
• jednostka organizacyjna niemającą osobowości prawnej (np. spółka cywilna, wspólnota mieszkaniowa, stowarzyszenie zwykłe),
• organizacja pożytku publicznego (np. organizacje pozarządowe).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z rozwojem szkoły ponadgimnazjalnej chciałabym prężnie działającą pracownię gastronomiczną przekształcić w warsztaty szkolne. W związku z powyższym mam kilka pytań: W jaki sposób należy to zrobić? Jaka jest podstawa prawna? Czy potrawy sporządzone na warsztatach mogą być odsprzedane uczniom na długiej przerwie w szkolnym bistro? Jak dokonać rozliczeń księgowych? Co z przychodami ze sprzedaży?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- dziękuję za odpowiedż. Analizując dalej ten temat co w takim przypadku jeśli miała orzeczenie o o znacznym stopniu niepełnosprawności to organ prowadzący przyznał 2 godziny na zajęcia rewalidacyjne i 10 godzin na nauczanie indywidualne (czyli funkcjonowanie w środowisku, muzyka z rytmiką itd zgodnie z rozporządzeniem) teraz jeśli ma orzeczenie o głębokim stopniu niepełnosprawności to organ prowadzący przydzieli 10 godzin na zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze. co zrobić z obecnym arkuszem skoro mam tam przydzielone 12 godzin dla nauczycieli, jeśli zmienię aneksem to braknie mi 2 godziny do etatu nauczyciela. jak to prawnie rozwiązać.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń który nie zdał w 3 klasie (liceum) i nie mógł przystąpić do matury, a później zdał poprawkę w sierpniu może przychodzić na część zajęć z obecną klasą trzecią. Napisał podanie że chciałby uczęszczać na część zajęć jako wolny słuchacz. Nie jest on już uczniem naszej szkoły gdyż zdał poprawkę w sierpniu i ukończył ją z wynikiem pozytywnym. Ale byłoby mu łatwiej przygotować się do matury gdyby mógł uczęszczać na tego typu zajęcia. Proszę o odpowiedź czy mogę mu to umożliwić.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są procedury zatwierdzenia nowego statutu w szkole podstawowej. Stary wymagał wielu aktualizacji, zmianie uległy numery paragrafów, wprowadzono rozdziały, zapisy dotyczące oceniania, kompetencji organów szkoły itd. Poproszę o wzór uchwały Rady Pedagogicznej zatwierdzającej nowy statut.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w księdze protokołów załączniki do protokołów powinny być ponumerowane (np. lista obecności)?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe