Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie odnośnie zatrudnienia pracownika niepedagogicznego. Pracownik był zatrudniony w naszej placówce od 18.09.2013 r.-30.06.2014 r. na pół etatu jako referent/pomoc pedagogiczna. Potem odbył staż z urzędu pracy, następnie był zatrudniony od 16.12.2014 r. do 30.09.2015 r. jako pomoc nauczyciela na pół etatu, przy czym od 01.09.2015 r. umowa została przedłużona do 30.06.2016 r. i nastąpiła zmiana z pół etatu na cały etat. Co w przypadku gdybyśmy chcieli przedłużyć umowę z tym pracownikiem? Czy musi być to już umowa na czas nieokreślony? Od kiedy zacząć naliczać te 33 miesiące? Czy liczyć kolejną zmianę jako 3 umowę?
W opisanej sytuacji zastosowanie będzie miał przepis art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z tym przepisem, do umów o pracę na czas określony trwających w dniu wejścia w zycie zmian (22.02.2016) stosuje się nowe zasady, jednak do okresu zatrudnienia - 33 miesięcy wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie ustawy (czyli od 22.02.2016), a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu art. 251 kodeksu pracy w nowym brzmieniu albo za drugą umowę w rozumieniu tego przepisu, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu.
Oznacza to, że do zawartej umowy nalezy stosować nowe przepisy ale limit 33 miesięcy nalezy liczyć od 22.02.2016 r. Według poprzednich przepisów obecna umowa jest drugą umową na czas określony, ponieważ została przedłużona, co traktowane było na równi z nawiązaniem kolejnej umowy, zaś przerwa między faktycznie pierwszą umową a kolejną przekraczała 1 miesiąc. Zgodnie z w/w ustawą, umowa o której mowa jest więc drugą umową równiez w rozumieniu nowych przepisów, zatem mogą Państwo przedłuzyć na czas określony trwającą umowę jeszcze raz.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik po raz kolejny nie stawił się do pracy po 6 dniach przyniósł zwolnienie lekarskie (nie informując wcześniej o przyczynie i długości nieobecności). Zwolnienie nie obejmuje wszystkich nieobecnych dni wstecz. Z jakim dniem mogę rozwiązać umowę bez wypowiedzenia (poinformowałam już związki zawodowe) jeśli pracownik jest dalej na zwolnieniu lekarskim? Czy musi "zakończyć" zwolnienie lekarskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się upewnić, że nauczyciel ma prawo do urlopu na poratowanie zdrowia, chociaż może skorzystać już ze świadczenia kompensacyjnego.
- Mam wątpliwości przy zaliczeniu do wyliczenia podstawy "13" pensji takich składników: - Nagroda Dyrektora z okazji Dnia Nauczyciela, - urlop okolicznościowy na śmierć członka rodziny, nieobecność usprawiedliwiona z tytułu krwiodawstwa. Nadmieniam że pracuję w szkole publicznej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc. Nauczyciel w swojej jednostce macierzystej zatrudniony jest na 18/18 etatu od 18 lat.W międzyczasie podejmował dodatkowe zatrudnienie w innych szkołach na część etatu. U nas został zatrudniony od 01 września 2010r. i na podstawie świadectw pracy / z jednostek dodatkowych w macierzystej nadal jest zatrudniony na cały etat/ domaga się wypłaty stażu pracy za 16 lat.
Proszę o podpowiedź: czy w naszej szkole należy się nauczycielowi 16% wysługi czy liczy się od początku. Nadmieniam , że Jego pensum jest wyższe niż 18/18.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Z góry bardzo dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może być zatrudniony w oddziale przedszkolnym na 12,5/25 jako nauczyciel i jako pomoc nauczyciela z Kodeksu Pracy na pozostałą część etatu czyli 20 godz.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe