Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam w klasie trzeciej chłopca z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim. Mama ucznia w rozmowie przekazała mi informację, iż chce aby uczeń powtórzył klasę trzecią, ale chce go przenieść do szkoły specjalnej. Moje pytanie brzmi: Czy mam go promować i jakie dokumenty, oraz jaki jest termin na przygotowania tych dokumentów, żebym nic nie zaniechał? Będę wdzięczna za odpowiedź łącznie z podstawą prawną.
- Kwestię promowania ucznia klas I-III reguluje reguluje art. 23 oraz 44o. ustawy o systemie oświaty, a także MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych mówiący, że w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem jego zdrowia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału. Zatem, jeśli rodzice złożą taki wniosek, a uzyska on poparcie nauczyciela – to rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu w/w dziecka.
- Jeśli rodzic chce, aby z dniem 1 września 2017r. jego dziecko było uczniem szkoły specjalnej to musi zgłosić się do tej szkoły po zakończeniu roku szkolnego i dokonać stosownego zapisu dziecka. Powinien wtedy złożyć świadectwo ukończenia (lub nie) klasy III wraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dopiero wtedy dyrektor „starej” szkoły – mając informację, że uczeń został przyjęty do nowej szkoły - powinien przekazać rodzicowi za pokwitowaniem, lub przesłać do szkoły specjalnej jedynie odpis lub kopię własnego arkusza ocen (poświadczoną za zgodność z oryginałem), prowadzonego dla tego ucznia przez okres jego nauki w tej szkole. Oryginał arkusza ocen pozostaje w szkolnym archiwum. Jeśli w szkole znajduje się Karta Zdrowia Dziecka prowadzona przez pielęgniarkę szkolną – to również ją powinien rodzic otrzymać za pokwitowaniem. Innych dokumentów nie przekazuje się. Warto mieć na uwadze, że w wielu placówkach funkcjonują z nakazu organów prowadzących tzw. karty przekazania ucznia i przyjęcia ucznia, mimo, że przepisy rozporządzenia w sprawie obowiązkowej dokumentacji prowadzonej przez szkoły nie wymieniają takich dokumentów. Dlatego w tej sprawie najlepiej skontaktować się z dyrektorem szkoły specjalnej lub wydziałem oświaty starostwa powiatowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od 1977 r. do 1991 r. pracowała u nas w szkole, od 1991 roku pracowała w innej szkole. 08.04.2019 r. wystąpiła do nas z wnioskiem o świadczenie socjalne z funduszu socjalnego.
W/w nauczyciel złożył oświadczenie, że jest emerytem.
Czy nauczycielowi należy wypłacić świadczenie socjalne pomimo, że na świadczenie emerytalne przeszedł z innego zakładu pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy ośrodkiem rewalidacyjno-wychowawczym oraz zakładem leczniczo-opiekuńczym. Mamy przyjęcie za 2 tygodnie dziecka z postanowienia sądowego. Wszystkie grupy wychowawcze mam już 4 osobowe. Czy z powodu dużych problemów ze znalezieniem nowego nauczyciela do końca roku szkolnego dopisać podopiecznego do grupy 4 osobowej. Dziękuję za odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły przy zakładzie karnym. Jednocześnie założyłem stowarzyszenie w celu poszerzenia możliwości edukacyjnych dla uczniów/skazanych, ale także po to by móc pozyskiwać środki finansowe ze źródeł zewnętrznych na szkolenia dla nauczycieli mojej szkoły.
Ostatnio pozyskałem finanse z programu Erasmus+ i mam w planach wysłanie kilku grup nauczycieli na tygodniowe staże do jednostek penitencjarnych w Europie w celu wymiany doświadczeń i być może podejrzenia nowych metod pracy stosowanych w podobnych szkołach za granicą. Chcąc, by całość była oficjalna, zwróciłem się do Organu Prowadzącego o wyrażenie zgody na wspomniane działania. Organ Prowadzący odmówił argumentując, że nie ma podstawy prawnej na to, by nauczyciele zostali oddelegowani na takie wyjazdy. Jednocześnie nie powołano się na żadne przepisy, które by to uniemożliwiały. Nie podano żadnego przepisu, w którym byłoby wyraźnie napisane, że nauczyciele nie mogą być wysyłani na tego typu wyjazdy.
Jeśli chodzi o mnie jako dyrektora szkoły, to powiedzmy, że rozumiem - Organ Prowadzący ma prawo odmówić mi wyjazdu. Są moimi zwierzchnikami i nie mam wiele do dyskusji w tym temacie. Choć też uważam, że jakaś podstawa prawna w kwestii odmowy powinna być podana, co nie miało miejsca.
Zawsze wydawało mi się, że ja jako dyrektor szkoły mam prawo wysyłać swoich nauczycieli na szkolenia dowolnego typu, tym bardziej, że moją rolą jest umożliwianie rozwoju zawodowego i stwarzanie takich warunków, by nauczyciele mogli się rozwijać. Uważałem, że to ode mnie i TYLKO ode mnie zależy, czy nauczyciel będzie się mógł szkolić czy też nie.
I tu jest prośba - czy są Państwo w stanie podać mi jakiekolwiek prawne przepisy, które regulują tego typu sytuacje? Chciałbym w przyszłości mimo wszystko korzystać z takich działań i bardzo mnie ciekawi czy Organ Prowadzący nie łamie przypadkiem prawa odmawiając mi działań na rzecz rozwoju szkoły i nauczycieli.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznych dotyczących placówki, którą kieruje. Udostępnienie informacji publicznej, np. danych dotyczących pracowników szkoły, powinno odbywać się zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Jaką procedurę wdrożyć w sytuacji, gdy szkoła nie ma możliwości technicznych, aby udostępnić informację publiczną w żądanej formie oraz jakie konsekwencje grożą za odmówienie zainteresowanemu udostępnienia żądanych informacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Higienistka szkolna wynajmuje pomieszczenie w naszej placówce raz w tygodniu przez 4 godziny. Czy z tego tytułu powinniśmy pobierać opłaty za wynajem? Jaka jest podstawa prawna? Czy może być zwolniona z tych opłat, tylko na jakiej podstawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe