Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam w szkole trzech nauczycieli, którzy zastępują nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim. Prowadzą oni zajęcia (mają zastępstwa) bez kwalifikacji. Zajęcia prowadzą od września br. Czy należy teraz napisać pismo do naszego Kuratora Oświaty z prośbą o pozwolenie na to, aby panie nadal prowadziły te lekcje, mimo iż nie mają kwalifikacji? Zastępstwo trwałoby jeszcze do końca marca. Nadmieniam, że przydzielił im zastępstwo dyrektor, który już nie pełni od 1 września 2012 r. funkcji dyrektora szkoły.
Przy tak długim zastępstwie, gdzie realizowana jest spora część podstawy programowej, ważne jest, aby nauczyciele uczący mieli odpowiednie kwalifikacje. Poza tym, przepisy Karty Nauczyciela zabraniają zatrudniania nauczycieli bez odpowiednich kwalifikacji określonych w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
W opisanym przypadku dyrektor powinien zwrócić się do Kuratora Oświaty o wyrażenie zgody na dalsze zatrudnienie nauczycieli bez kwalifikacji. Proszę też zwrócić uwagę na wynagrodzenie tych nauczycieli. Dla celów płacowych nauczyciele zatrudnieni za zgodą Kuratora Oświaty są traktowani jak nauczyciele stażyści.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W przedszkolu niepublicznym nauczyciele są zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy. W związku ze zmianami w okresie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich pojawiają się pytania: komu przysługuje dodatkowe 9 tygodni urlopu? Czy matka dziecka może wydłużyć okres urlopu o 9 tygodni, czy musi to być już ojciec dziecka? Do kogo należy złożyć wniosek i jakie informacje musi zawierać? Czy jest określony termin złożenia takiego wniosku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kadencja dyrektora kończy się 31 sierpnia. W szkole jest dwóch wicedyrektorów, którzy powołani są DO ODWOŁANIA. Dyrektor stwierdził, że wicedyrektorzy odchodzą razem z nim i ujął ich w arkuszu organizacyjnym na rok 2017/2018. Odejście wicedyrektorów potraktował jako odejście z automatu tłumacząc to nowymi przepisami. Wicedyrektorzy nie złożyli pisemnych rezygnacji z funkcji i nie zostali przez dyrektora odwołani. Czy opisana sytuacja jest zgodna z obecnym stanem prawnym, jeśli tak, proszę o podanie podstawy prawnej. Sytuacja dotyczy samodzielnej szkoły podstawowej, która od 1.09 także będzie szkołą samodzielną. Czy w opisanej sytuacji może dojść do tego, że w dniu 1 września obecni wicedyrektorzy będą nadal pełnili tę funkcję, a jednocześnie będą nauczycielami z pełnym pensum?
- Tygodniowa liczba godzin obowiązująca wychowawcę stałego szkolnego schroniska młodzieżowego wynosi zgodnie z Kartą Nauczyciela 30 godzin. Jak liczymy 30 godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych? Jaką jednostkę przyjmujemy – 45 minut czy 60 minut? Jeżeli wychowawca pełni jednocześnie funkcję kierownika filii, jest zatrudniony na 30 godzin. Otrzymał zniżkę godzin dydaktycznych do 7 - czy te 7 godzin liczymy po 45 minut czy 60 minut?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Cytat z Państwa strony "Ile razy nauczycielowi matematyki (kontraktowemu) zatrudnionemu na 12/18 można dać umowę na czas określony.
Kwestię tę reguluje:
KODEKS PRACY Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.)
Art. 251. [Kolejna umowa na czas określony] § 1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej
a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca".
Czy jednak w tej sytuacji nie ma zastosowania art 10 pkt 7 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Godzina pracy logopedy w przedszkolu to 45 minut, czy 60? Zgodnie z rozporządzeniem dot. pomocy psychologiczno-pedagogicznej zaj. specjalistyczne - to 45 minut, jednak godzina pracy nauczyciela w przedszkolu to 60 minut - jak to rozwiązać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe