Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zapytanie odnośnie prowadzenia dokumentacji. Czy w dzienniku zajęć, jeśli nauczyciel jest na L4 powinien widnieć jego podpis? Dziennik jest dokumentem, w którym potwierdza się realizację zajęć w danym dniu, w tym poniekąd obecność nauczyciela w tym dniu w pracy (poza ewidencją czasu pracy i obecności). Nie można ich realizować, jeśli nauczyciel pozostaje na L4 zatem czy w tym dniu powinien widnieć podpis? Podobnie z urlopem wypoczynkowym - nauczyciel nie jest wtedy obecny w pracy.
Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646 ze zm.) przewidują że nauczyciel potwierdza podpisem w dzienniku przeprowadzenie zajęć. Natomiast ww. rozporządzenie nie wymaga złożenia przez nauczyciela podpisu w dniu, w którym nie poprowadził zajęć z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Sposób dokonywania ewentualnych adnotacji o nieobecności nauczyciela w pracy nie jest uregulowany przepisami powszechnie obowiązującymi, a więc zasady dokonywania ewentualnych wpisów w takich sytuacjach powinien określać statut danej szkoły lub dyrektor, np. poprzez wskazanie przyczyny nieobecności bez podpisu nauczyciela, który nie zrealizował zajęć (art. 68 ust. 5, art. 98 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń szkoły będący absolwentem gimnazjum nie zdaje egzaminów poprawkowych i w konsekwencji nie otrzymuje promocji do klasy następnej. Uczniowie z klasy programowo niższej nie są już jednak absolwentami gimnazjum, lecz szkoły podstawowej. Jaka jest procedura w takiej sytuacji? Czy uczeń może kontynuować naukę w takiej klasie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien postąpić dyrektor w sytuacji, jeśli nauczyciel zajęć rewalidacyjnych nie zrealizował w cyklu wymaganych 190 godzin zajęć z powodu nieobecności ucznia? A jak postąpić, gdy przyczyną niezrealizowanych godzin jest nieobecność nauczyciela w pracy? Czy dyrektor pwinien zapewnić realizację, zlecając nauczycielowi godziny ponadwymiarowe płatne?
- Czy organ prowadzący powołując się na pełniony nadzór może prosić od dyrektora informacje: w jaki sposób będą organizowane lekcje w poszczególnych klasach za wyjeżdżającą nauczycielkę? Czy uczniowie pozostałych klas zrealizują wszystkie zaplanowane godziny w ramach podstawy programowej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jak mam monitorować wdrażanie podstawy programowej w klasach 1 i 2 w szkole podstawowej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Pisanie planów mies. przez nauczyciela przedszkola nie są koniecznością, ale w jaki sposób dać konkrety takiemu pracownikowi, aby je jednak pisał? Czy zbyt upieram się przy pisaniu takich planów? Jaki ewent. inny dowód można przedst. kuratorium podczas ich wizyty?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe