Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zwolnić nauczyciela kontraktowego z art.20 KN, jak ma wyglądać takie zwolnienie (wzór)? Czy muszę powiadomić związki zawodowe?Jeśli tak, to w jakiej formie?
Przy zwalnianiu nauczycieli z art. 20 KN należy przyjąć określone kryteria zwalniania. Przede wszystkim bierze się pod uwagę sposób nawiązania stosunku pracy (mianowanie przed umową o pracę), wyższe kwalifikacje do nauczania przedmiotu, doświadczenie w pracy nauczyciela, jego sukcesy, podejście do obowiązków.
W przypadku zwolnienia z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły musi zawiadomić na piśmie reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową. Najpierw więc należy wsprawdzić, czy nauczyciel jest członkiem któregoś ze związków. Dopiero po uzyskaniu opinii związków zawodowych lub po 7 dniach od ich poinformowania (jeżeli nie wydano żadnej opinii) można podjąć decyzję o zwolnieniu.
W wypowiedzeniu stosunku pracy należy dokładnie określić przyczyny zwolnienia. Nie może to być ogólne określenie - zmiany organizacyjne, lecz konkretnie podane fakty, tak aby nauczyciel wiedział, dlaczego został zwolniony, m.in. mniejsza liczba uczniów w nowym roku szkolnym, mniejsza liczba godzin danego przedmiotu/przedmiotów, do nauczania których nauczyciel posiada kwalifikacje, niższe kwalifikacje od pozostałych nauczycieli, itp.
W wypowiedzeniu należy również zawrzeć informację o możliwości odwołania do właściwego sądu pracy.
Poza tym, nauczycielowi zwolnionemu w trybie art. 20 KN przysługuje odprawa z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Wzór pisma dostępny jest do pobrania poniżej oraz w zakładce Kadry w oświacie - Zatrudnianie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
-
Liczba stron w dokumencie: 1
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2019 roku powinien zostać objęty podwyżką płac wynikającą z rozporządzenia MEN? Jaki wymiar zatrudnienia nauczyciela należy wpisać w wymiarze uposażenia, skoro nauczyciel nie świadczy pracy?
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: jakich nauczycieli dodatkowo musimy od stycznia 2016 r. zatrudnić w klasach, w których uczą się dzieci z orzeczeniami: - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm (uczeń w normie intelektualnej); - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawność sprzężoną: upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim oraz afazję motoryczną; - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na Zespół Aspergera (w normie intelektualnej); - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W którym przypadku powinniśmy zatrudnić nauczyciela wspomagającego, a w którym wystarczy asystenta?
- Chciałbym zapytać czy powinienem zmodyfikować swój plan rozwoju zawodowego? Staż na n-la dyplomowanego zacząłem 1.09.2014 r. w SP 9 w Łomży jako n-l matematyki (do 31.05.2017). Na podstawie przeniesienia służbowego od 1.09.2015 r. pracuję w SP w Stawiskach na stanowisku dyrektora. Mam także 4 godz. tygodniowo matematyki. Czy w związku z pełnieniem funkcji dyrektora w okresie stażu powinienem zmodyfikować plan, czy jedynie wystarczy, że opiszę działania z pracy w SP 9 i SP Stawiski w sprawozdaniu, które złożę do burmistrza w czerwcu 2017? Co powinienem zamieścić w sprawozdaniu za okres wrzesień 2015 – maj 2017 (czas pracy na stanowisku dyrektora)? Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę (jakaś podstawa prawna)?
- Pracuję w placówce feryjnej na stanowisku wicedyrektora. W okresie ferii zimowych przebywałam na zwolnieniu lekarskim (pobyt w szpitalu). W czasie wakacji miałam 5 tyg. wolnego (2 tyg.w lipcu i 3 tyg.w sierpniu) pozostałe dni na polecenie dyrektora (ustne) spędziłam w pracy. Okres urlopowy minął, więc mam pytanie: 1.Czy należy mi się urlop uzupełniający za ferie zimowe? (2 tyg.) 2.Czy muszę pracować w wakacje skoro jest to mój urlop?
- Czy nauczyciel po ukończonych studiach z pedagogiki w zakresie pedagogiki terapeutycznej z rehabilitacją ruchową może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela świetlicy ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe