Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 14.09.2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli kwalifikacje do...

PORADA PRAWNA

16 maja 2024 Prawo oświatowe

Mamy nauczyciela, który chciał by uczyć w naszej szkole - Technikum chemii. Osoba ta ukończyła na wydziale matematyki, Fizyki i Techniki licencjat -1999 r. kierunek ochrona środowiska i magistra - 2001 kierunek ochrona środowiska oraz posiada przygotowanie pedagogiczne i stopień nauczyciela mianowanego. Jesteśmy w posiadaniu zaświadczenia z Uniwersytetu określający sylwetkę absolwenta oraz minimalne wymagania programowe dla przedmiotów podstawowych i kierunkowych, w którym jest opisany jako przedmiot podstawowy chemia i zawarte treści pokrywają się z podstawą programową nauki chemii w technikum. Czy taki nauczyciel ma kwalifikacje do nauczania chemii w zakresie podstawowym w Technikum

 

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 14.09.2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych, z wyjątkiem szkół specjalnych i oddziałów specjalnych w szkołach ogólnodostępnych oraz szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, posiada osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na:

a) kierunku zgodnym (specjalności zgodnej) z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

b) kierunku, którego efekty uczenia się w kategoriach wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczanego przedmiotu lub treści prowadzonych zajęć na odpowiednim etapie edukacyjnym, i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

c) kierunku innym (specjalności innej) niż określone w lit. a i b i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.

Osoba, której dotyczy pytanie ukończyła jednolite studia magisterskie w 2001r., czyli przed 3 sierpnia 2019 r. Jednak prawodawca w rozporządzeniu określił, że przez przepisy obowiązujące przed 3 sierpnia 2019 r. należy rozumieć przepisy w sprawie standardów kształcenia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela z 2012 r., 2004 r. i 2003 r., czyli przepisy te zostały ograniczone do wyżej wskazanych.

Proponuję jednak skorzystać z przepisów dotyczących zachowania nabytych kwalifikacji, czyli z § 37 rozporządzenia, zgodnie z którym nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia (przed 3.10.2023 r.) i posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. Nauczyciel, którego dotyczy pytanie był wówczas zatrudniony na stanowisku nauczyciela chemii w szkole ponadpodstawowej, więc zachowuje te kwalifikacje.

Zgodnie z § 5 pkt 2 r.k.w.n. kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w technikach, branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia i szkołach policealnych posiada osoba, która ukończyła:

studia prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na:

a) kierunku zgodnym (specjalności zgodnej) z nauczanym przedmiotem i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

b) kierunku, którego efekty uczenia się w kategoriach wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu określone w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie w zakresie nauczanego przedmiotu, i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

c) kierunku innym (specjalności innej) niż określone w lit. a i b i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu.

W mojej ocenie nauczyciel również zachowuje kwalifikacje do nauczania tych przedmiotów zawodowych, dla których na danym kierunku studiów efekty uczenia się w kategoriach wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu określone w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie w zakresie nauczanego przedmiotu.

W razie wątpliwości proponuję wystąpić o opinię do kuratora oświaty. Zgodnie z art. 55 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo oświatowe, nadzorowi pedagogicznemu podlega między innymi posiadanie przez nauczycieli wymaganych kwalifikacji do prowadzenia przydzielonych im zajęć.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT