Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mamy w szkole konserwatora, który w dniu 7.03.2019 wraca z zwolnienia na którym był 182 dni. W lipcu tego roku nabywa prawo do emerytury. Jest osobą niepełnosprawną i w roku 1981 zakończył pracę w poprzednim zakładzie w związku z przyznaniem renty inwalidzkiej. Czy takiemu pracownikowi, który napisze o zwolnienie z pracy z dniem 08.03.2019 jesteśmy zobowiązani do wypłaty odprawy emerytalnej,do której nabywa prawo 9.07.2019 r.
Rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron co do zasady nie pozbawia prawa do odprawy emerytalno - rentowej, skoro pracownik przechodzi następnie na emeryturę, natomiast konieczne jest ustalenie na podstawie treści świadectw pracy - z uwagi na jednorazowy charakter odprawy - czy otrzymał ją z tytułu przejścia na rentę w przeszłości u innego pracodawcy. Pobranie emerytury z tytułu przejścia na rentę pozbawia prawa do odprawy w związku z przejściem na emeryturę - art. 38 ust. 3 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1260 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem w trakcie organizacji przedszkola, nie mam jeszcze wpisu do ewidencji placówek oświatowych. Muszę już jednak zatrudnić managera i część nauczycieli. W jaki sposób mam to uczynić? Czy mogę ich już zatrudnić w przedszkolu, które nie ma jeszcze wpisu do ewidencji placówek oświatowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Umowa czas określony zawarta w czerwcu 2017 r., pracownik dał wypowiedzenie po przepracowaniu 9 mies.z 2 tyg. okresem wypowiedzenia. Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje obecnie jeśli w umowie o wypowiedzenie był zawarty art. 33, który został uchylony; teraz odnosimy się do miesięcznego okresu wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam wątpliwość czy niżej opisane przypadki należy traktować jako etat łączony: 1) nauczyciel przyrody ma 18 godzin przyrody + 3 godziny świetlicy; 2) nauczyciel języka polskiego ma 16 godzin j.polskiego + 4 godziny świetlicy? Zarówno nauczyciel przyrody i nauczyciel j. polskiego mają pensum 18 godz.
- 1. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły, powołany w wyniku konkursu do zajmowania tego stanowiska na okres pełnej kadencji, może w trakcie jest trwania - z powodów osobistych - zrezygnować z zajmowanego stanowiska?
a) Czy organ prowadzący szkołę ma w takiej sytuacji prawo niewyrażenia zgody na rezygnację dyrektora z zajmowanego stanowiska?
b) Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przed końcem maja, czyli przed zamknięciem ruchu kadrowego na następny rok szkolny, i jeżeli dyrektor zaplanuje dla siebie w projekcie arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny pełny etat w ramach dostępnych godzin dydaktycznych, a stanowisko dyrektora wystawi na wakat, to czy organ prowadzący ma prawo do niezatwierdzenia arkusza z tego powodu?
c) Czy w takiej sytuacji rezygnacja ze stanowiska może dla ustępującego dyrektora oznaczać konieczność odejścia z pracy (np. jeśli taka sytuacja nastąpi w trakcie roku szkolnego i nie ma w szkole odpowiedniej ilości godzin z danego przedmiotu, aby mogli równocześnie kontynuować pracę zarówno ustępujący dyrektor jak i nauczyciel, który dotychczas nauczał tego samego przedmiotu), czy też zdecydowanie wiąże się wyłącznie z utratą zajmowanego stanowiska kierowniczego, a przyszły dyrektor ma
obowiązek w pierwszej kolejności zapewnić poprzednikowi pełne zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o pomoc w następującej sprawie. Nauczyciele z mojej szkoły chcą zorganizować 3-dniowy wypoczynek zimowy w czasie ferii dla dzieci ze szkoły. Organizatorem wypoczynku miałaby być szkoła. Nauczyciele są w tym czasie na urlopie, który wynika z Karty Nauczyciela. Jak najlepiej byłoby to zorganizować, żeby było zgodnie z przepisami? Czy w ogóle jest to możliwe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe