Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy kwestii formalnej planu rozwoju zawodowego. Czy nauczyciel mianowany składający plan rozwoju zawodowego na nauczyciela dyplomowanego musi spełnić wymagania zawarte w par. 8 ust. 3 rozporządzenia? Wcześniej wymagania były chyba określone w par. 8 ust. 2.
Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od daty nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Staż rozpoczyna się w dniu złożenia wniosku, nie później niż 14 dni od rozpoczęcia zajęć w szkole, i trwa 2 lata i 9 miesięcy. W okresie odbywania stażu nauczyciel musi być zatrudniony przynajmniej na ½ etatu.
Nauczyciel mianowany dołącza do wniosku o podjęcie stażu plan rozwoju, który realizuje w okresie stażu. Plan ten musi być zatwierdzony przez dyrektora w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia zajęć w szkole. Jeżeli dyrektor stwierdzi w planie braki, wówczas zwraca go nauczycielowi do poprawienia wraz z pisemnym zaleceniem wprowadzenia niezbędnych zmian. Wówczas nauczyciel jest zobowiązany poprawić plan rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie mu go przedłożyć w wyznaczonym przez niego terminie, nie krótszym niż 3 dni robocze. Dyrektor szkoły zatwierdza poprawiony plan rozwoju zawodowego, uwzględniający jego zalecenia, w terminie 7 dni od dnia jego przedłożenia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w trakcie stażu, dyrektor szkoły może pisemnie zobowiązać nauczyciela do wprowadzenia zmian w planie rozwoju zawodowego, w wyznaczonym przez niego terminie, nie krótszym niż 5 dni. Z kolei, w trakcie stażu nauczyciel może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego za zgodą dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły ma 7 dni na zatwierdzenie planu albo na zwrócenie go nauczycielowi do poprawienia wraz z pisemnym zaleceniem wprowadzenia niezbędnych zmian. Na ostateczny kształt planu rozwoju zawodowego nauczyciela mogą mieć wpływ takie elementy jak: specyfika i potrzeby szkoły, wiedza i umiejętności nauczyciela, wymagania stawiane przez ustawę Prawo oświatowe, zapisy statutu szkoły, programów szkolnych itd.
Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego wskazane są w § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574). Obejmują one:
• umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się;
• umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli;
• poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych;
• realizację co najmniej dwóch z następujących zadań:
a) opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
b) wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych - także nauczyciela-konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej,
c) uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie podstawowym, a w przypadku nauczycieli języków obcych – umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie podstawowym,
d) opracowanie autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel, który w naszej szkole miał awans na nauczyciela kontraktowego (jego cała dokumentacje jest u nas), złożył wniosek o wydanie duplikatu aktu nadania stopnia awansu (bo mu zaginął), w jaki sposób możemy mu taki dokument wydać ? Tym bardziej, że w momencie awansu byliśmy tylko szkołą podstawową a w tym momencie jesteśmy Zespołem Szkolno-Przedszkolnym. Czy mamy wydać odpis (czyli zrobić ksero z adnotacją ODPIS i za zgodność z oryginałem?) czy postąpić w jakiś inny sposób?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w trakcie realizacji stażu na stopień nauczyciela mianowanego (ostatni rok stażu) nauczyciel może złożyć wniosek o dokonanie oceny jego pracy w trybie art 6a. KN?)
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Stan: ksiądz, nauczyciel kontraktowy jest zatrudniony w szkole podstawowej na czas nieokreślony na 14/18. Jednakże w zatrudniającej go szkole realizuje 4 godz., w ramach dopełniania w innych placówkach 4,4,2 godz.(posiada misję na te placówki oświatowe). Jeśli zechce rozpocząć awans na nauczyciela mianowanego czy będzie realizował go w szkole, która go zatrudnia, czy dyrektor tej szkoły musi zwrócić się do organu nadzoru pedagogicznego o wskazanie szkoły, w której będzie realizował awans?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi w następującej kwestii:
"Nauczyciel stażysta, który będzie odbywał staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 1.000 zł. Dodatek te ma być wypłacany do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż (art. 53a Karty Nauczyciela po nowelizacji, art. 1 pkt 14 ustawy z 13 czerwca 2019 r.).
(...)
3. Nauczyciel stażysta pozostający jednocześnie w więcej niż jednym
stosunku pracy, świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole
wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia"
Pytanie:
Nauczyciel przedmiotów zawodowych zamierza rozpocząć staż na stopień n-la kontaktowego.
Nauczyciel realizuje zajęcia praktyczne z uczniami w zakładzie samochodowym, którego jest właścicielem lub pracownikiem.
Nauczyciel wskazał szkołę jako dodatkowe miejsce pracy.
Czy w podanej sytuacji nauczycielowi przysługuje jednorazowe świadczenie dla stażystów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam prze sobą plan rozwoju zawodowego n-la na st. dyplomowanego. Działania jakie n-l zaplanował zawarte są w Par. 8.2. Wg mnie plan powinien zawierać działania zawarte w paragrafie 8.1.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe