Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Muszę zatrudnić do 2 uczniów klasy I nauczycieli specjalistów. Jeden do dziecka z wadą słuchu - tyflopedagog, a drugi do dziecka autystycznego. Na każdego z uczniów mam po 2 godziny. Zajęcia będą się odbywać w szkole. Z jakiego pensum mam sporządzić umowę (2/18 czy 2/22)? Czy tym nauczycielom należy się dodatek trudnościowy?
Gdyby nauczyciele prowadzili w szkole zajęcia dydaktyczne w ramach pensum 18 – godzinnego i dodatkowo mieliby realizować zajęcia specjalistyczne, dyrektor mógłby zdecydować o powierzeniu zajęć specjalistycznych w ramach pensum 18-godzinnego albo pensum nauczyciela specjalisty, określonego przez organ prowadzący na poziomie nie wyższym niż 22 godziny (art. 42 ust. 3 lp. 3 i ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., wyrok Sądu Najwyższego z 11.01.2011 r. I PK 153/10 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 4.09.2014 r., IV SA/Gl 674/14). Natomiast jeśli nauczyciele nie będą prowadzili zajęć dydaktycznych w szkole, zajęcia specjalistyczne należy im powierzyć na stanowisku specjalisty, czyli w ramach pensum nieprzekraczającego 22 godzin. Za pracę z dzieckiem z autyzmem oraz z wadą słuchu nie przysługuje dodatek za trudne warunki pracy, ponieważ praca w takich warunkach nie jest wymieniona w § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Obecny dyrektor szkoły od 12 marca 2021 r. przestaje pełnić funkcję dyrektora, ale nadal będzie zatrudniony w tej samej placówce jako nauczyciel. Pierwsze pytanie: ile dni urlopu będzie mu przysługiwało za 2021 r.? Czy 9 (35 : 12) x 3? Drugie pytanie: czy urlop ten będzie mógł wykorzystać już jako nauczyciel w dowolnym terminie? Czy jednak musi go wykorzystać jeszcze w trakcie pełnienia funkcji dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odchodzi na emeryturę. Jakie pracownica musiałaby w tej sytuacji spełniać warunki, by móc wypłacić jej nagrodę jubileuszową za przepracowane lata?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej przebywa na urlopie zdrowotnym od 17 kwietnia 2016 r. r do 17 kwietnia 2017 r. Należy się jej urlop wypoczynkowy. Ile przysługuje jej urlopu wypoczynkowego za wymieniony okres i kiedy po urlopie wypoczynkowym powinna powrócić do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 1.09.2014 r. jest na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Z obliczeń wynika, że nie będzie jej do końca roku szkolnego, gdy urodzi dziecko. Na jej miejsce została zatrudniona młoda nauczycielka, która chciałaby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego. Jednak w umowie nowo zatrudniona ma napisane, że jest zatrudniona na czas nieobecności poprzedniej nauczycielki. Czy ma to jakiś wpływ na możliwość rozpoczęcia stażu? Czy umowa powinna mieć zapis, że nauczycielka jest zatrudniona do 31.08.2015 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zbliżają się ferie zimowe i w związku z tym mam pytanie dotyczące wypoczynku w czasie ferii. Jesteśmy placówką nieferyjną i w czasie ferii organizujemy półkolonie dla dzieci. W naszej placówce pracują nauczyciele o różnych wymiarach etatu. Czy jeśli powierzyłam nauczycielowi kierowanie półkoloniami (ma papiery kierownika wypoczynku) które są w godzinach 8-16 pon-piątek, a nauczyciel pracuje na np 12/18 lub 18/18 etatu, czy może mi odmówić? Tłumacząc się, że będzie pracował 40 godzin tygodniowo. Czy muszę mu płacić godziny ponadwymiarowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe