Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na nauczyciela emeryta zatrudnionego od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r.w wymiarze 9/18 został dokonany odpis na ZFŚS zgodnie z art. 53 KN jako pracownika oraz 5% pobieranej przez niego emerytury. Czy prawidłowo naliczono odpis? W lipcu br. nauczyciel ten będzie miał wypłacone świadczenie urlopowe zgodnie z KN. Wystąpił również z wnioskiem o dofinansowanie tzw. "wczasów pod gruszą". Czy należy mu się takie dofinansowanie?
Dla nauczyciela zatrudnionego i jednocześnie pobierającego emeryturę należało naliczyć odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tak jak podano w pytaniu, czyli jak dla nauczyciela oraz jak dla emeryta.
Jeżeli chodzi o świadczenia przyznawane z ZFŚS, to zgodnie z Ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie.
Regulamin przede wszystkim określa jakie osoby są uprawnione do korzystania z Funduszu. Ustawa wymienia podstawowy katalog takich osób:
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu,
Tak więc, osoby uprawnione z mocy ustawy to pracownicy i ich rodziny oraz emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny (inne osoby np. zatrudnione na umowę zlecenie, pracodawca może uprawnić w regulaminie).
W regulaminie również określa się rodzaje świadczeń socjalnych. Oprócz nauczycielskiego świdczenia urlopowego, gwarantowanego przez Kartę Nauczyciela, wszystkie inne świadczenia przeznaczone są dla wszystkich uprawnionych do korzystania z Funduszu osób. Pracodawca nie może ograniczyć niektórych świadczeń, np. "wczasów pod gruszą" dla określonej grupy osób, np. tylko dla pracowników pomijając emerytów albo tylko dla pracowników admnistracji i obsługi pomijając nauczycieli. Nie można też uzależniać przyznania świadczenia od np. długości trwania umowy czy też wymiaru etatu. Takie zapisy w regulaminie to dyskryminacja osób uprawnionych. Jedynym kryterium, jakim pracodawca może się kierować jest kryterium socjalne określone w ustawie:
Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
Zarówno więc emeryt, jak i nauczyciel czy inny pracownik szkoły powinien mieć zagwarantowane w regulamienie prawo do ubiegania się o wszystkie świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniono pracownika po stażu (urząd pracy) na ½ etatu na okres 3 miesięcy, jest to pierwsze zatrudnienie pracownika. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była zatrudniona od 1.02.2018 r. do 30.06.2018 r. (umowa na zastępstwo). Następnie była zatrudniona od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. W dniu 22.05.2019 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński. Po zakończeniu umowy 31.08.2019 r. dokumentacja została przekazana do ZUS (zasiłek macierzyński).
Nauczycielka będzie ponownie zatrudniona w naszej szkole od 1.02.2020 r. Czy musi ponownie wykonywać badania wstępne z zakresu medycyny pracy (badania poprzednio wykonane są ważne do 2023 r.)? Nauczyciel przed urlopem macierzyńskim nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z przerwą musi ponowić również zaświadczenie z KRK?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi ekspertów.Bardzo proszę o wzory pism, związanych z przekształceniem szkoły podstawowej sześcioklasowej w ośmioklasową, które jako dyrektor szkoły mam przedstawić do 15 maja każdemu nauczycielowi. Proszę również o wzór umowy zmiany dla nauczyciela, którego chce przydzielić z etatu nauczyciela na etat świetlicy ze względu na organizacje pracy szkoły (mniejsza liczba klas I od nowego roku). Czy również pracownikom niepedagogicznym mam przedstawić na piśmie taka informację. I druga sprawa poproszę o wzory pisma skierowanego do związków zawodowych w związku z opiniowaniem arkusza organizacyjnego. Które informacje z arkusza mam podać do wiadomości czy tzw. płachtę ze wszystkimi przydziałami nauczycieli czy ogólnie? Podobnie jakie informacje mam podać na radzie pedagogicznej i czy opinia ma być w formie uchwały? (poproszę o wzór). Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi kobieta ur. 20.02.1956 r. posiadająca na dzień 31.03.2017 r. 32-letni staż pracy z dniem 01 kwietnia 2017 roku chce odejść na emeryturę. Jaka przysługuje jej odprawa. Z dniem 1.01.2017 r. nabędzie prawo do 26 dni urlopu na 2017 r. czy jeżeli go nie wykorzysta należy się jej ekwiwalent? Czy jeśli otrzyma ekwiwalent za urlop będzie przysługiwało jej świadczenie urlopowe? Czy w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jej jeszcze jakieś uposażenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim. Otrzymał pismo informujące o tym, że dyrektor nie ujął n-la w projekcie na rok 16/17 i że stosunek pracy rozwiąże się z końcem sierpnia. Czy to wymówienie jest skuteczne? Czy n-l musi odwołać się do sądu pracy?Nauczyciel jest 2 lata przed emeryturą. Czy obowiązuje go okres ochronny? Nauczyciel pracował w bibliotece. W projekcie organizacyjnym są umieszczone inne osoby na tych godzinach.; 2. Nauczyciel przebywa w stanie nieczynnym. Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres stanu nieczynnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe